Jak naprawić polską naukę

Uczeni nie mogą milczeć
Rozmowa z prof. Markiem Kwiekiem o tym, co trzeba zrobić, żebyśmy w nauce mogli dołączyć do światowej czołówki.
Prof. Marek Kwiek
Mariusz Forecki

Prof. Marek Kwiek

„Politycy nie myślą zbyt wiele o nauce, ale mają przekonanie, że dopóki akademia się nie zmieni, nie warto w nią inwestować”.
Adam Gault/Getty Images

„Politycy nie myślą zbyt wiele o nauce, ale mają przekonanie, że dopóki akademia się nie zmieni, nie warto w nią inwestować”.

Agnieszka Krzemińska: – Z pana książki „Uniwersytet w dobie przemian” wynika, że mamy naukę biedną, mało produktywną i dość prowincjonalną. To przygnębiające.
Marek Kwiek: – Raczej prawdziwe. Dzisiejsza sytuacja to wynik wieloletnich zaszłości, a przede wszystkim umasowienia szkolnictwa wyższego w latach 90., kiedy główny wysiłek akademii nakierowano na kształcenie studentów, a nie prowadzenie badań. Wówczas też wytworzył się nowy wzorzec pracy akademickiej, który sprawił, że średni poziom zainteresowania uprawianiem nauki jest dziś wśród kadry uniwersyteckiej o 12 pkt proc. niższy niż w latach 80. Gdy 10 lat temu trafiliśmy do rankingów międzynarodowych, okazało się, że to, co robiliśmy po 1989 r., nie znalazło większego przełożenia na miejsce w nauce światowej. Stąd m.in. wzięły się reformy minister Kudryckiej.

Część środowiska, szczególnie humaniści, bardzo je krytykowała.
Zgadza się. Jednak w nauce światowej to nie humaniści wyznaczają trendy w jej zarządzaniu i finansowaniu, zwłaszcza że ich udział nie przekracza zazwyczaj 15–20 proc. kadry. U nas są najgłośniejsi, bo są stosunkowo liczni, a zmiany w finansowaniu i rozliczaniu wyników badań są dla nich szokująco nowe. Reformy minister Kudryckiej zaczęły przywracać naturalne na Zachodzie myślenie o nauce, którą uprawia się z ciekawości badawczej, ale jej nagrodą jest prestiż akademicki oparty na dorobku i miejsce zajmowane w naukowej hierarchii, co wymaga stałej rywalizacji między badaczami, grupami badawczymi, wydziałami i uczelniami. Reformy uświadomiły też, że nauka ma wymiar globalny, a jej wyniki można mierzyć i łączyć z finansowaniem badań.

Po wojnie, w złotych latach nauki, finansowano wszystko wszystkim, bo naukowców było mało, a potrzeba unowocześnienia świata silna. Czy powrót do tego jest możliwy?
Nie, ani na Zachodzie, ani tym bardziej u nas. Nakłady na naukę w Europie stale rosną, ale rośnie też konkurencja między setkami tysięcy naukowców. Nie wymyślono dotąd lepszego sposobu podziału funduszy niż w oparciu o zobiektywizowany dorobek naukowy i permanentną rywalizację. Będę bronił zasad systemu grantowego, bo to jedyny sposób, który sprawdza się w świecie. Można i trzeba go modyfikować i adaptować, ale przestrzegałbym przed wymyślaniem jakichś „polskich pomysłów na akademię”. Uniwersytety doskonale funkcjonują w Europie Zachodniej i warto się od nich uczyć.

Z tym że za granicą doskonale wiedzą, że podstawą nauki jest publikowanie w najlepszych czasopismach o międzynarodowym obiegu. Na Zachodzie niepublikujących naukowców jest poniżej 10 proc., u nas, jak pan pisze, aż 40 proc.
Taki był odsetek „milczących naukowców” przed wprowadzeniem reform w 2010 r., jestem pewien, że teraz to ok. 20 proc., ponieważ zadziałały nowe bodźce grantowe i awansowe. Ale rzeczywiście w Polsce nadal pokutuje przekonanie, że można nie publikować i być naukowcem, podczas gdy w regułach gry akademickiej świata rozwiniętego taka postawa jest nie do przyjęcia.

Zmiany nie ułatwiają chyba „pieniądze idące za studentem”?
Niestety, nasze uczelnie finansowane są głównie z pieniędzy na kształcenie, tylko 12,8 proc. przychodów w 2014 r. przeznaczone było na działalność badawczą (15 proc. w przypadku uniwersytetów). Jesteśmy mniej produktywni badawczo również dlatego, że młoda kadra przed czterdziestką poświęca średnio na kształcenie studentów ok. 20 godz. tygodniowo, podczas gdy na Zachodzie to zaledwie 6–9 godz., a reszta czasu pozostaje głównie na pracę naukową. Różnica jest tak duża, że trudno konkurować. Rozwiązaniem jest wydzielenie kilku znacznie lepiej dotowanych uniwersytetów z naukowcami głównie prowadzącymi badania. Jednak kluczem do zwiększenia naszej produktywności jest silniejsze przekonanie kadry, że nauka to publikowanie wyników badań. Koniec kropka. Dla tych, którzy myślą, że naukowiec to nauczyciel, w takich uczelniach nie powinno w ogóle być miejsca.

Nie boi się pan, że na hasło uczelnie flagowe od razu podniosą się głosy sprzeciwu, że tak nie można, że to niesprawiedliwe, że wszystkim po równo?
Jestem zdecydowanie przeciwny myśleniu równościowemu. Nie ma równości wśród uczelni, tak jak nie ma jej wśród publikacji, czasopism i naukowców. Nauka jest bardzo okrutna, ale zarazem niezwykle merytokratyczna – liczą się osiągnięcia. Nikogo nie dziwi, że pensje na Harvardzie są 3–5 razy wyższe niż w community colleges. W Polsce nadal zarobki naukowców nie mają związku z miejscem pracy, poza tym są tak nieatrakcyjne, że wielu najlepszych po prostu wyjeżdża na Zachód. Nasze uniwersytety flagowe powinny być miejscami, gdzie nauka byłaby uprawiana naprawdę, a nie tylko przy okazji; gdzie wyniki badań byłyby szczegółowo rozliczane; gdzie studiowaliby tylko najlepsi studenci i gdzie byłyby zdecydowanie wyższe pensje. To myślenie elitarystyczne, ale nie widzę dzisiaj innego wyjścia. Nie da się utrzymać i sfinansować wszystkiego, wszystkich i wszędzie.

Czyli będzie tak, że część będzie robić naukę światową, a inni lokalną?
Nie ma czegoś takiego jak „nauka polska”, z wyjątkiem może takich dziedzin jak polonistyka czy historia. Nam się wydaje, że ciągle można wybierać, czy się jest badaczem lokalnym czy międzynarodowym, ale Zachód już to dawno przećwiczył i ci, którzy wybrali 20 lat temu naukę lokalną, po prostu zniknęli z najlepszych ośrodków. Nasza nauka jest wciąż z racji historycznych i strukturalnych peryferyjna, ale ma duży potencjał. W spadku po komunizmie mamy silną matematykę, fizykę, astronomię i chemię, ale w innych obszarach zajmujemy dalsze miejsca, więc uśredniając, plasujemy się pod względem liczby publikacji indeksowanych przez bazę Scopus na 19. miejscu na świecie. Paradoksalnie, gdy przeliczymy to miejsce na nakłady na naukę, czyli 750 mln euro w sektorze szkolnictwa wyższego w 2014 r., to okaże się, że jesteśmy wciąż dość produktywni w porównaniu z krajami Zachodu.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną