Nauka

4 najczęstsze pytania o fale grawitacyjne. Co takiego przełomowego w tym odkryciu?

Ute Kraus / Universitat Hildesheim
Odpowiadamy na pytania, które internauci najczęściej zadają wyszukiwarce Google.

1. Czym są fale grawitacyjne?

Zdaniem Einsteina grawitacja jest zakrzywieniem czasoprzestrzenią, a fale grawitacyjne to wibracja czasoprzestrzeni, wywołana jakąś kosmiczną katastrofą. Mówiąc prościej, grawitacja nie jest tajemniczą siłą, tak jak to widział Newton, ale samą zakrzywieniem czasoprzestrzeni, które oddziałuje na wszystkie obiekty. Kiedy w kosmosie dochodzi do gwałtownych zdarzeń, np. zderzenia dwóch czarnych dziur, czasoprzestrzeń zaczyna wibrować. Ta wibracja jest właśnie falą grawitacyjną.

2. Kiedy Einstein przewidział istnienie fali grawitacyjnej?

Dokładnie sto lat temu. Einstein zakończył pracę nad ogólną teorią względności w 1915 roku, ale wyniki swojej pracy przedstawił w roku 1916. Jednym z założeń teorii było istnienie fal grawitacyjnych, aczkolwiek sam uczony był mało entuzjastyczny co do tego pomysłu. Niemniej musiał uwzględnić ich obecność, aby skończyć swoje równanie. Podobno nawet na łożu śmierci miał wątpliwości, czy fale istnieją i czy kiedykolwiek uda się udowodnić ich istnienie.

3. Czym jest czasoprzestrzeń?

Einstein założył, że wszechświat to coś w rodzaju wielkiego naciągniętego płótna lub siatki składającej się z trzech znanych człowiekowi wymiarów, które mogą ulegać odkształceniu lub załamaniu. Na tę siatkę oddziałuje czwarty składnik: czas. Całość tego układu nazywa się czasoprzestrzenią.

4. Czym jest ogólna teoria względności?

Ogólna teoria względności to inaczej nowa teoria grawitacji. Zakłada ona, że grawitacja jest zakrzywieniem czasoprzestrzeni, a nie siłą jak to sugerował Newton (o czym wspominaliśmy, ale dla utrwalenia...).

Czytaj także: 
 Przełom w fizyce. Istnienie fal grawitacyjnych potwierdzone!
– Ogólna teoria względności: czym jest i co zmieniła

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną