4 najczęstsze pytania o fale grawitacyjne. Co takiego przełomowego w tym odkryciu?
Odpowiadamy na pytania, które internauci najczęściej zadają wyszukiwarce Google.
Ute Kraus/Universitat Hildesheim

1. Czym są fale grawitacyjne?

Zdaniem Einsteina grawitacja jest zakrzywieniem czasoprzestrzenią, a fale grawitacyjne to wibracja czasoprzestrzeni, wywołana jakąś kosmiczną katastrofą. Mówiąc prościej, grawitacja nie jest tajemniczą siłą, tak jak to widział Newton, ale samą zakrzywieniem czasoprzestrzeni, które oddziałuje na wszystkie obiekty. Kiedy w kosmosie dochodzi do gwałtownych zdarzeń, np. zderzenia dwóch czarnych dziur, czasoprzestrzeń zaczyna wibrować. Ta wibracja jest właśnie falą grawitacyjną.

2. Kiedy Einstein przewidział istnienie fali grawitacyjnej?

Dokładnie sto lat temu. Einstein zakończył pracę nad ogólną teorią względności w 1915 roku, ale wyniki swojej pracy przedstawił w roku 1916. Jednym z założeń teorii było istnienie fal grawitacyjnych, aczkolwiek sam uczony był mało entuzjastyczny co do tego pomysłu. Niemniej musiał uwzględnić ich obecność, aby skończyć swoje równanie. Podobno nawet na łożu śmierci miał wątpliwości, czy fale istnieją i czy kiedykolwiek uda się udowodnić ich istnienie.

3. Czym jest czasoprzestrzeń?

Einstein założył, że wszechświat to coś w rodzaju wielkiego naciągniętego płótna lub siatki składającej się z trzech znanych człowiekowi wymiarów, które mogą ulegać odkształceniu lub załamaniu. Na tę siatkę oddziałuje czwarty składnik: czas. Całość tego układu nazywa się czasoprzestrzenią.

4. Czym jest ogólna teoria względności?

Ogólna teoria względności to inaczej nowa teoria grawitacji. Zakłada ona, że grawitacja jest zakrzywieniem czasoprzestrzeni, a nie siłą jak to sugerował Newton (o czym wspominaliśmy, ale dla utrwalenia...).

Czytaj także: 
 Przełom w fizyce. Istnienie fal grawitacyjnych potwierdzone!
– Ogólna teoria względności: czym jest i co zmieniła

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną