Nauka

Zwyciężyła go maszyna

Program AlphaGo: wygrywa z człowiekiem, bo potrafi się uczyć

Relacja z pojedynku Lee Sedol kontra AlphaGo na telewizyjnych ekranach. Relacja z pojedynku Lee Sedol kontra AlphaGo na telewizyjnych ekranach. Ahn Young-joon/AP / Fotolink
Program komputerowy AlphaGo wygrał w pięcioturowym meczu z Lee Sedolem, jednym z najlepszych na świecie graczy w go. Styl, w jakim to osiągnął, wprawił wszystkich w osłupienie.
Goban, plansza do gry w go. Oczywiście mecz Sedol kontra AlphaGo odbywał się na komputerze.Sigurd Gartmann/Flickr CC by 2.0 Goban, plansza do gry w go. Oczywiście mecz Sedol kontra AlphaGo odbywał się na komputerze.

Lee Sedol, 33-letni Koreańczyk, to nieformalny wicemistrz świata w go, zdobywca 18 tytułów mistrzowskich. Wyżej w rankingu jest dziś tylko jego rodak Lee Chang-ho, mający na koncie trzy tytuły mistrzowskie więcej. Południowa Korea słynie z pasji do gier umysłowych, niektóre z nich mają w tym kraju status sportów narodowych – turnieje transmitowane są w najlepszych pasmach telewizyjnych, a wybitni zawodnicy cieszą się statusem celebrytów. Koreańczycy dominują m.

Polityka 13.2016 (3052) z dnia 22.03.2016; Nauka ; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Zwyciężyła go maszyna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013