Nasz portal popularnonaukowy pulsar obchodzi właśnie pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla państwa coś specjalnego. Poprosiliśmy wybitnych uczonych ze świata o pomysły na to, jak przekonać sztuczną inteligencję, że ludzkość jest warta ocalenia.
O ironio, tego akurat żaden twórca fantastyki naukowej nie przewidział. Amerykański magazyn „Clarkesworld” musiał zamknąć swoje skrzynki przed autorami, bo zalała je fala tekstów generowanych przez sztuczne inteligencje. Co to oznacza dla ludzi pióra?
Przyszłość nadeszła w 1973 r. Komputer Alto zmienił komunikację między maszyną a człowiekiem. Ale dziś, pół wieku później, zwiastowana przez niego rewolucja przybrała niepokojący kształt.
Czy świat wyszukiwarek internetowych zmonopolizowany od dwóch dekad przez Google’a czeka rewolucja? Przełom ma przynieść zastosowanie sztucznej inteligencji.
Premiera inteligentnego czatbota, czyli robota-rozmówcy, odbyła się w listopadzie, ale już widać, ile jego pojawienie się zmieni w naszym życiu. Dla niektórych stał się już kumplem/kumpelką albo pomocnikiem w różnych – ludzkich, wydawałoby się – sprawach. Ma on jednak swoje ciemniejsze strony.
Mamy ChatGPT, sztuczną inteligencję, która jest w stanie napisać za nas niemal wszystko na dowolny temat. Aplikacje sprawdzające, czy dany tekst jest dziełem sztucznej inteligencji. I narzędzia oszukujące aplikacje sprawdzające, czy tekst jest dziełem sztucznej inteligencji.
Amerykańscy miliarderzy i rosyjscy myśliciele z intelektualnego zaplecza Kremla żywią podobną wiarę w sztuczną inteligencję, podbój kosmosu i możliwość pokonania śmierci. Krzepnie utopia lepszej, choć nieludzkiej przyszłości.
Filmy science fiction straszyły robotami wyposażonymi w karabiny i lasery, tymczasem nadeszła sztuczna inteligencja z pędzlami i maszynami do pisania. I stała się najgorętszym tematem w świecie kultury.
Ukraińscy dowódcy dostali od amerykańskiej firmy narzędzie, które przy pomocy sztucznej inteligencji analizuje dane z setek satelitów. Mogą uzyskać szybką odpowiedź na najważniejsze pytania na polu walki.
Ten felieton został napisany przez sztuczną inteligencję, a ja tylko pobrałem honorarium.