Nauka

Tak wybucha supernowa. Po raz pierwszy uchwycono tak spektakularny obraz

Calar Alto Observatory / NASA
Do tej pory podobne obrazy można było zobaczyć jedynie na filmach science fiction. Z tą różnicą, że ten jest prawdziwy.

Naukowcom z Uniwersytetu Notre Dame w Indianie (USA) udało się uchwycić dwie supernowe dokładnie w momencie wybuchu. Do tej pory astronomowie dysponowali jedynie szczątkowymi danymi, które nie prezentowały przebiegu wybuchu od początku do końca, tak jak ma to miejsce na filmie amerykańskich badaczy.

Jest to osiągnięcie tym bardziej niezwykłe, o ile weźmie się pod uwagę nakład pracy niezbędnej do wykonania tak krótkiego nagrania. Naukowcy przez trzy lata obserwowali 50 bilionów gwiazd, używając do tego Kosmicznego Teleskopu Keplera.

Teleskop wychwycił moment wybuchu dwóch masywnych gwiazd, zwanych czerwonymi nadolbrzymami. KSN 2011a był ponad 300 razy większy od Słońca, a od Ziemi dzieliła go odległość 700 mln lat świetlnych. KSN 2011d był aż 500 razy większy i oddalony o 1,2 mld lat świetlnych.

Jak tłumaczy szef zespołu badawczego prof. Peter Garnavich z Uniwersytetu Notre Dame, aby zrozumieć ogrom tych liczb, należy sobie uświadomić, że każdy z tych olbrzymów bez trudu zmieściłby w sobie orbitę Ziemi wokół Słońca.

Mimo olbrzymich rozmiarów uchwycenie momentu wybuchu jest jak szukanie igły w stogu siana. Ale naukowcom z Notre Dame się udało, co dostarczy nie tylko cennych danych dla innych zespołów badawczych, ale też niezwykłych wrażeń dla każdego, kto obejrzy to wideo:

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną