Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Kreatywni prekariusze

Talent, infrastruktura i tolerancja: oto współczesny kapitał

Naukowcy, designerzy, artyści, inżynierowie, programiści, wydawcy, producenci filmowi, scenarzyści i reżyserzy, analitycy finansowi czynią z miasta metropolię zdolną do konkurencji w zglobalizowanej gospodarce. Naukowcy, designerzy, artyści, inżynierowie, programiści, wydawcy, producenci filmowi, scenarzyści i reżyserzy, analitycy finansowi czynią z miasta metropolię zdolną do konkurencji w zglobalizowanej gospodarce. PeopleImages.com / Getty Images
Kreatywność to dziś jedno z najbardziej wyświechtanych pojęć. Kto jest twórcą, gdy wszyscy mają być twórczy?
Najprościej rozwijać filar technologii, jakoś też można edukować do tolerancji, najtrudniej jednak budować trzecie T – talent.didigtalstorm/PantherMedia Najprościej rozwijać filar technologii, jakoś też można edukować do tolerancji, najtrudniej jednak budować trzecie T – talent.

Dużo się dziś mówi o pułapce średnich dochodów. Jako jeden z pierwszych zidentyfikował ją ekonomista prof. Jerzy Hausner, termin spopularyzował prezydent Bronisław Komorowski, a premier Mateusz Morawiecki postawił ten problem w centrum swojego planu gospodarczego. Pułapka ta w uproszczeniu polega na wyzwaniu, przed jakim stają wszystkie rozwijające się społeczeństwa, gdy już zbliżą się do światowych liderów gospodarczych. Odkrywają wówczas, że dalsze doganianie, polegające na eksploatacji taniej siły roboczej i prostych czynników produkcyjnych, nie przynosi efektów.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Nauka ; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Kreatywni prekariusze"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021