„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Harmonia sprzeczności

Coraz więcej paradoksów w biznesie: jak się w nich odnaleźć

Świat rozwija się głównie przez przypadkowe i rewolucyjne zmiany. Świat rozwija się głównie przez przypadkowe i rewolucyjne zmiany. Artusius / PantherMedia
Coraz bardziej złożoną rzeczywistością w coraz większym stopniu rządzą paradoks i przypadek. To wyzwanie nie tylko dla polityków i menedżerów.
Symboliczne wyobrażenie taiji, czyli stanu wszechświata po rozdzieleniu się yin i yang.imageBROKER/Alamy Stock Photo/BEW Symboliczne wyobrażenie taiji, czyli stanu wszechświata po rozdzieleniu się yin i yang.

Wynik ubiegłorocznych wyborów w Polsce wielu komentatorów uznało za przypadek, nie mogąc pogodzić się z paradoksem: przegrała partia, która niewątpliwie miała na koncie wiele wymiernych sukcesów. To jednak tylko ilustracja ciekawego zjawiska – odzwierciedla je niezwykła kariera pojęcia „paradoks”, zyskującego popularność zwłaszcza w naukach społecznych. Od 2008 do 2014 r. częstotliwość jego pojawiania się w artykułach wzrosła trzykrotnie (według danych Web of Knowledge).

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Nauka ; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Harmonia sprzeczności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021