Rozmowa z filozofem i bioetykiem prof. Janem Hartmanem.
Przez dekady polska polityka wydawała się w miarę racjonalna. Owszem, bywała cyniczna, nieudolna czy niekonsekwentna, ale miała kontakt z realiami. To się właśnie dramatycznie zmienia.
Rozmowa z prof. Henrykiem Samsonowiczem, historykiem, o pożytku i użytkach z chrztu przyjętego przez Mieszka I 1050 lat temu.
Codzienność polskiej polityki: w niedzielę przeciwnicy PiS oskarżeni byli o udział w zamachu smoleńskim, a już od środy oskarżani będą o brukselską zdradę stanu.
Wezwanie prezydenta Andrzeja Dudy do pojednania i wybaczenia zmieniło się w pusty gest. Interpretację narzucił Prezes.
Wyniki badań życia polskich nastolatków to syreny alarmowe dla rodziców i rządzących.
Władza wyroków TK nie publikuje. Kryzys konstytucyjny trwa.
Sławomir Cenckiewicz wyrósł na kandydata numer jeden w wyścigu o fotel prezesa IPN. Na razie nie czuje się jednak pewniakiem, bo – jak sam uważa – trwa nagonka wrogów. Czyli dawnych przyjaciół.
Dla dziennikarzy sejmowych przyszła chwila próby. W obliczu groźby przenosin dziennikarskiego stolika do sejmowych zaułków próbują się zjednoczyć.
„Słuchaj Narodzie, nadzieja jest w KOD-zie”, to hasło z ostatnich demonstracji pokazuje, że po stronie obywatelskiego społeczeństwa pojawiła się wolnościowa emocja, jakiej nie było od lat. Potrzebna w walce z autorytarną władzą, która rozbudza własne emocje.
Wybuch uczucia względem Antosia zbiegł się z wizją 500 zł. Z tęsknoty za nim rodzice przestali dobrze spać.
Od wprowadzenia w 1993 r. ustawy antyaborcyjnej wyrosło nowe pokolenie Polek. To 10 mln kobiet w wieku rozrodczym. Ile z nich w tym czasie zdecydowało się na przerwanie ciąży? Półtora, dwa, może nawet cztery miliony?
„Dobra zmiana” czyni cuda. Przybliża ludziom watchdogi – organizacje, o których wcześniej nie mieli pojęcia.
Refleks szachisty musi być na poziomie kierowcy Formuły 1. Przy słabszym nie sposób wygrać.
Po bankach i sieciach handlowych przyszedł czas na energetykę wiatrową. Ona także poczuje karzącą rękę Prawa i Sprawiedliwości. Czym zawiniły wiatraki?
Młodzi, dla których brakuje pracy i pieniędzy, próbują tworzyć własną gospodarkę. Jednym z częstych pomysłów jest współdzielenie wymykające się tradycyjnym regułom organizacji. I podatkom.
Rząd zaczął ujawniać szczegóły obiecanego programu mieszkaniowego. Deweloperzy chwalą się rekordową sprzedażą mieszkań. Ale jest także zły sygnał: zamiera obrót ziemią.
Kwity z Panamy obnażają działanie największego na świecie imperium finansowego, które wymknęło się już spod demokratycznej kontroli i traktuje Wielką Brytanię jak przybudówkę.
Nurzanie się w zakamarkach narodowych obsesji naszej Europy Środkowo-Wschodniej to fascynująca wyprawa.
Portugalia to dziś jedyne państwo Unii, które z otwartymi rękoma wita uchodźców. I jedno z ostatnich, które chce tę Unię ratować.
W swojej najnowszej książce Naomi Klein przekonuje, że kapitalizm doprowadzi nas do katastrofy klimatycznej. I dlatego trzeba z nim walczyć tak jak z niewolnictwem.
Czy w czasach serwisów społecznościowych własna witryna internetowa jest jeszcze przedsiębiorcom potrzebna? Zdecydowanie tak, chociaż na pewno trzeba ją zaprojektować inaczej niż kiedyś.
Wykorzystaj nowe technologie, by znaleźć dobrego pracownika.
W Polsce wciąż wiele firm nie chroni należycie wrażliwych danych osobowych. Tymczasem sankcje za łamanie przepisów mogą być bolesne.
Już od lipca większe firmy muszą przygotować się na nowy sposób kontroli skarbowych. Czy dzięki temu fiskus ściągnie więcej podatku VAT?
Rozmowa z Avivą F. Blumberg, ocaloną z Holocaustu amerykańską psychoterapeutką.
Przed 400 laty zmarł Miguel de Cervantes, poeta, żołnierz, bankrut i geniusz literatury. Zadziwiające, jak wiele tajemnic kryje w sobie do dziś biografia autora najsłynniejszej hiszpańskiej powieści.
Społecznościowy gigant chce nas zliczać z satelitów. Po co? Aby nikt na Ziemi nie mógł się wykręcić od internetu. Do tworzenia map zaprzągł sztuczną inteligencję. Kartografom podziękowano.
Coraz bardziej złożoną rzeczywistością w coraz większym stopniu rządzą paradoks i przypadek. To wyzwanie nie tylko dla polityków i menedżerów.
Jak wygląda z ewolucyjnej perspektywy seks, agresja, równość płci, a przede wszystkim ludzka współpraca.
W tym filmie nie czuje się żadnego autentyzmu. To raczej pastisz z elementami satyry, wymierzony w zmanierowane, puste społeczeństwo, staczające się w otchłań rozpusty, degeneracji i orgii konsumpcji.
Filmowa metafora ukazująca krach złudzeń i beznadziejną wegetację oszukanych ludzi.
Uczestniczymy w eksperymencie świadomego przechodzenia na drugą stronę.
Para głównych bohaterów i ich pomysł na odnowę Polski jest przeciwieństwem tego atrakcyjnego, łatwo się sprzedającego w mediach festiwalu nienawiści.
Wariacja literacka, inteligentna i odważna.
Rozmowy nagrane zostały latem 2001 r. w nadmorskim Dźwirzynie, dziesięć i pół roku przed śmiercią reżysera.
PJ Harvey jest w życiowej formie i nikt tak znakomicie jak ona nie wyśpiewuje braku nadziei na lepsze jutro.
Rzadko mamy okazję gościć w Polsce kolekcję sztuki współczesnej o takim ciężarze gatunkowym.
Powrót do zarzuconej przed laty koncepcji hybrydy kina i gier wideo.
Manhattan w „The Division” robi wrażenie.
Po kolejnych realizacjach swojej najpopularniejszej na polskich scenach opery Krzysztof Penderecki mawia, że ta najnowsza jest najlepsza.
Ubiegły rok był niezwykle bogaty w przedstawienia kameralne, co znajduje odzwierciedlenie w polskiej części programu festiwalu.
Gwoździami festiwalu są „Dziadów część III” w reż. Michała Zadary i „Śmierć i dziewczyna” w reż. Eweliny Marciniak – oba z wrocławskiego Polskiego.
Kolejne środowiska włączają się w nurt muzyki inspirującej się twórczością Żydów, ale łączącej te inspiracje z pomysłami własnymi.
Wielokrotnie zapowiadana premiera „Smoleńska” ciągle przed nami. Ale podział na lepszy i gorszy sort w środowisku aktorskim widać już teraz.
Najnowszy epizod „Gwiezdnych wojen” – „Przebudzenie Mocy” – powstawał pod olbrzymią presją czasu i wśród kontrowersji. Film przyjęto świetnie, a za tydzień można go będzie kupić z POLITYKĄ. Warto się przygotować, bo za „Przebudzeniem…” idzie kilkuletni program kolejnych premier.
W cieniu hucznych obchodów chrztu Polski kwitnie kultura inspirowana pogańską Słowiańszczyzną. I też szuka w niej naszej tożsamości.
Parę lat temu w obszernym reportażu na łamach POLITYKI Marcin Kołodziejczyk kreślił portret Andrzeja Czyżewskiego.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Amerykańskie jednostki specjalne mają powiedzenie: „Poczuj się komfortowo w stanie dyskomfortu”. Dobrze sprawdza się ono także w czasie podróży z dzieckiem.
Rozmowa z Robertem Dudzińskim, badaczem popkultury z Uniwersytetu Wrocławskiego, o fenomenie serialu „07 zgłoś się”.
Piłkarz bywa czasem uwiązany do właściciela jak chłop pańszczyźniany. Zwykle na kilka miesięcy. Ale to może wystarczyć, by zakłócić jego rozwój.
Zamieszczoną w poprzedniej POLITYCE rozmowę Jacka Żakowskiego z profesorem Andrzejem Zybertowiczem, doradcą prezydenta RP, czytałem w pociągu relacji Warszawa–Berlin.
Od ponad stu lat mnożą się kodeksy etyczne wszech zawodów. Mnożą się i ewoluują.
Rocznica tragicznej katastrofy nie stała się dla oberprezesa i jego świty Dniem Zadusznym.
Film „Smoleńsk” miał być już dawno temu pokazany, ale okazuje się, że wciąż jest kręcony.
W tym numerze piszemy o organizacjach pożytku publicznego wspierających demokrację.
Zaśnieżony Barentsburg na Spitsbergenie zamieszkują w zgodzie Rosjanie i Ukraińcy z Donbasu. Żyje tu też słynny ryży kocur, absolutnie nielegalnie.