Nauka

Agresywny altruista

Co psychologia ewolucyjna mówi o agresji i współpracy

materiały prasowe
Jak wygląda z ewolucyjnej perspektywy seks, agresja, równość płci, a przede wszystkim ludzka współpraca.
materiały prasowe

Umysł człowieka to rodzaj komputera zbudowanego przez darwinowski dobór naturalny. Służy pozyskiwaniu informacji ze środowiska, na co organizm reaguje odpowiednim zachowaniem. Przy czym ta maszyna, znajdująca się w głowie każdego przedstawiciela gatunku homo sapiens, składa się z wielu modułów służących rozwiązywaniu konkretnych problemów, np. nasi przodkowie szukali jedzenia bogatego w energię i dlatego lubimy smak słodyczy.

Mózg człowieka można zatem porównać do szwajcarskiego scyzoryka o różnorodnych ostrzach i innych wyspecjalizowanych narzędziach.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Nauka; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Agresywny altruista"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Magda: Jestem osobą interpłciową

Rozmówczyni zawodowo zajmuje się fotografią dokumentalną. Jest aktywnie zaangażowana w działania na rzecz społeczności osób ze zróżnicowanymi cechami płci, współpracowała z Intersex UK, prowadzi wykłady. Pracuje nad książką będącą zbiorem rozmów z osobami interpłciowymi, ich partnerami/partnerkami i rodzicami. Aktualnie we współpracy z Kampanią Przeciw Homofobii organizuje spotkania informacyjne o interpłciowości oraz grupy wsparcia dla osób interpłciowych i ich rodzin.

Joanna Podgórska
18.08.2020