Spór o Sławomira Cenckiewicza

Rycerz jednej prawdy
Sławomir Cenckiewicz wyrósł na kandydata numer jeden w wyścigu o fotel prezesa IPN. Na razie nie czuje się jednak pewniakiem, bo – jak sam uważa – trwa nagonka wrogów. Czyli dawnych przyjaciół.
Sławomir Cenckiewicz jest autorem niebywale płodnym. Jak sam podaje na swoim blogu, napisał ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych.
Krzysztof Żuczkowski/Forum

Sławomir Cenckiewicz jest autorem niebywale płodnym. Jak sam podaje na swoim blogu, napisał ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych.

Sławomir Cenckiewicz nad dokumentami z teczki TW Bolka
Tomasz Adamowicz/Forum

Sławomir Cenckiewicz nad dokumentami z teczki TW Bolka

audio

AudioPolityka Piotr Pytlakowski - Rycerz jednej prawdy

Praca naukowa „Życie i twórczość Sławomira Cenckiewicza” jeszcze nie powstała, ale to tylko kwestia czasu, bo życie prowadzi intensywne, a jego oryginalna twórczość wzbogaca polską naukę od czasu, kiedy w 1997 r. zdobył tytuł magistra Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Za pracę magisterską „Geneza opozycji lewicowo-liberalnej w PRL (1956–1968)” dostał wyróżnienie rektora UG. Potem już nagroda goni nagrodę. Jego książki zostają pracami historycznymi roku, jego prace zdobywają laury w konkursach literackich i historycznych. Docenia go Polonia amerykańska. W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznacza go Srebrnym Krzyżem Zasługi. Cenckiewicz ma wtedy 36 lat i robi błyskawiczną karierę. – Piekielnie pracowity – ocenia historyk młodego pokolenia. Historyk starszego pokolenia: – Ktoś powiedział o Sławku, że jest jak archeolog, który maźnie po ziemi pędzelkiem i już ma znalezisko. To nie był komplement. Te jego prace naukowe za łatwo jakoś powstają.

Fakt faktem, że Cenckiewicz strzela swoimi dziełami jak seriami z karabinu maszynowego. Bez wątpienia jest autorem niebywale płodnym. Jak sam podaje na swoim blogu, napisał ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Wydał bodajże 20 książek, w tym 12 autorskich (dwie ze współautorami). I to nie byle jakie książki. Każda dużej wagi, dosłownie, bo średnia objętość tych pozycji to prawie 800 stron. Biografię polityczną „Lech Kaczyński” on i troje współautorów zmieścili na 1024 stronach, to na razie rekord. Tym bardziej godny podkreślenia, że biografia kończy się na 2005 r. Podobno pracuje nad jej drugą częścią, czyli o okresie prezydentury, ale ku niezadowoleniu Jarosława Kaczyńskiego dzieło jeszcze nie powstało. W kuluarach mówi się, że właśnie to opóźnienie może być jedynym powodem, dla którego dr hab. Sławomir Cenckiewicz nie zostanie nowym prezesem IPN. Kadencja dotychczasowego dr. Łukasza Kamińskiego upływa w czerwcu.

Cenckiewicz nie krył się z zamiarem wystartowania w konkursie na stołek szefa Instytutu Pamięci Narodowej. O IPN powiedział niedawno, że to „strachliwe leniuszki”. Krytykował obecnego szefa Łukasza Kamińskiego; na pracy prokuratorów IPN nie zostawiał suchej nitki, a szczególnie zawziął się na niektórych kolegów historyków. Prof. Andrzeja Friszke nazwał „papieżem” dziejów oficjalnych (co nie jest komplementem) i zaliczył go wraz z dr. Grzegorzem Majchrzakiem do „lakierników historii”. Z Majchrzakiem jeszcze kilka lat temu blisko współpracował, teraz wypomina mu, że „z uporem maniaka pisze w kółko o fałszowaniu akt »Bolka«”.

To właśnie stosunek do tzw. sprawy Lecha Wałęsy najczęściej powoduje, że Cenckiewicz zaczyna atakować osoby, z którymi do tej pory więcej go łączyło, niż dzieliło. Bywa brutalny w traktowaniu innych. Ktoś mówi o nim, że to przedstawiciel pokolenia pryszczatych IV RP. – Zaczęło się od dyskusji o Lechu Wałęsie – przywołuje początki swojego sporu z Cenckiewiczem prof. Friszke. – A teraz nie podaje mi ręki, przy każdej okazji lży i obraża. Nie chcę o nim mówić, to osoba całkowicie mi odległa.

Wałęsa to od lat główny cel badań historyka Cenckiewicza, ale i obsesja publicysty Cenckiewicza. Roman Daszczyński, dziennikarz z Gdańska, mówi, że w latach 80. Sławek Cenckiewicz, jako nastolatek mieszkający na Zaspie, niedaleko Wałęsy, chodził pod dom sławnego sąsiada, aby oddawać mu cześć. Po kilku latach wszystko się zmieniło. Wałęsa stał się dla niego synonimem szwindlu, za jaki uznał porozumienie Okrągłego Stołu. Wkrótce bohatera dziecięcego mitu Lecha Wałęsę zastąpił mu nowy bohater – Antoni Macierewicz. Podczas pierwszej IV RP doradzał Macierewiczowi jako likwidatorowi WSI, a przez kilka miesięcy nawet kierował komisją likwidacyjną. Teraz Macierewicz jako szef MON dał młodszemu koledze posadę dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego, na razie jako p.o.

Działał w Bractwie Piusa X, zrzeszającym tzw. lefebrystów, zarówno kapłanów, jak i osoby świeckie. Stowarzyszenie sprzeciwiało się m.in. ustaleniom Soboru Watykańskiego II i wszędzie tropiło spiski masońsko-komunistyczne. Sam Cenckiewicz też tropił, może nie masonów, ale współpracowników SB w gronie swoich znajomych. Był bezkompromisowy. Swojemu przyjacielowi Jerzemu Prusowi, byłemu działaczowi Solidarności, który w latach 80. wyemigrował do USA, zarzucił, że był tajnym współpracownikiem SB. Przyjaźnił się z Joanną Kranz, mieszkającą w USA emigrantką z Polski, która pomagała mu, kiedy w Stanach zbierał materiały do publikacji o Polonii, po czym zarzucił jej, że współpracowała z polskim wywiadem w czasach PRL. Znalazł w IPN rachunki za kolacje w restauracjach, na które polscy dyplomaci, a w gruncie rzeczy rezydenci wywiadu, ją zapraszali. To wystarczyło, aby Joanna Kranz została publicznie zlinczowana.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną