„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Inny kraj na „P”

Portugalia wita ciepło uchodźców

Opustoszała rolnicza gmina Bragança pilnie poszukuje imigrantów. Opustoszała rolnicza gmina Bragança pilnie poszukuje imigrantów. Kevin Foy/Alamy Stock Photo / BEW
Portugalia to dziś jedyne państwo Unii, które z otwartymi rękoma wita uchodźców. I jedno z ostatnich, które chce tę Unię ratować.
Poza granicami ojczyzny mieszka w tej chwili co piąty Portugalczyk.Jose Manuel Mota/Flickr CC by 2.0 Poza granicami ojczyzny mieszka w tej chwili co piąty Portugalczyk.

W zeszłym miesiącu dwa europejskie rządy ogłosiły, że nie będą się trzymać styczniowego porozumienia unijnego w sprawie relokacji uchodźców. O ile jednak Warszawa w ogóle odmówiła ich przyjmowania, Portugalia jednostronnie zwiększyła liczbę przybyszów, jaką gotowa jest ugościć: z ustalonych wcześniej 4,5 tys. osób do 10 tys. „Ten kryzys jest zagrożeniem dla europejskich wartości – musimy być stanowczy w jego rozwiązywaniu, żeby podtrzymać wartość ludzkiej godności” – zadeklarował premier António Costa.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Inny kraj na „P”"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
01.11.2020