Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Tamy na Dachu Świata

Chińskie eksperymenty z rzekami grożą katastrofą

Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy Imaginechina / Corbis
Chiny w pogoni za energią wodną grodzą największe rzeki w Azji – Mekong i Brahmaputrę. Robiąc to, ryzykują dużo więcej niż tylko konflikt z sąsiednimi krajami.
Mekong. Chińczycy grodzą rzekę kolejnymi tamami bez konsultacji z innymi państwami, przez które płynie.Jason South/Fairfax Media/Getty Images Mekong. Chińczycy grodzą rzekę kolejnymi tamami bez konsultacji z innymi państwami, przez które płynie.

Nie ma drugiej rzeki równie mocno związanej z historią, kulturą i życiem Tybetańczyków co Yarlung Tsangpo. Jej źródła znajdują się u podnóża świętej góry Kajlas, o której brytyjski podróżnik Colin Thubron pisał, że „jest inna niż wszystkie góry w Himalajach (…) czczona przez jedną piątą ludzkości góra uważana jest za pierwowzór wszystkiego, co żyje: ludzi, zwierząt, roślin”.

Wody Yarlung Tsangpo ciągną się z zachodu na wschód Wyżyny Tybetańskiej przez niemal 3 tys.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Tamy na Dachu Świata"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014