Nauka

Tamy na Dachu Świata

Chińskie eksperymenty z rzekami grożą katastrofą

Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy Imaginechina / Corbis
Chiny w pogoni za energią wodną grodzą największe rzeki w Azji – Mekong i Brahmaputrę. Robiąc to, ryzykują dużo więcej niż tylko konflikt z sąsiednimi krajami.
Mekong. Chińczycy grodzą rzekę kolejnymi tamami bez konsultacji z innymi państwami, przez które płynie.Jason South/Fairfax Media/Getty Images Mekong. Chińczycy grodzą rzekę kolejnymi tamami bez konsultacji z innymi państwami, przez które płynie.

Nie ma drugiej rzeki równie mocno związanej z historią, kulturą i życiem Tybetańczyków co Yarlung Tsangpo. Jej źródła znajdują się u podnóża świętej góry Kajlas, o której brytyjski podróżnik Colin Thubron pisał, że „jest inna niż wszystkie góry w Himalajach (…) czczona przez jedną piątą ludzkości góra uważana jest za pierwowzór wszystkiego, co żyje: ludzi, zwierząt, roślin”.

Wody Yarlung Tsangpo ciągną się z zachodu na wschód Wyżyny Tybetańskiej przez niemal 3 tys.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Tamy na Dachu Świata"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Maseczki pseudoochronne

Czy to bal maskowy, czy raczej taniec śmierci? Rząd każe nam nosić maseczki, ale już nie dba o to, co trafia na rynek. Czy maseczki sprzedawane w aptekach i sklepach naprawdę nas chronią?

Violetta Krasnowska
18.01.2021