Start-up made in Poland

Sen o jednorożcu
Są gotowi pracować 12 godzin na dobę. Będą boostrapować i robić pivoty. Nauczą się pitchować i generować leady. Wszystko, aby zostać jednorożcami.
Eliza Kruczkowska, prezes fundacji Startup Poland
Tadeusz Późniak/Polityka

Eliza Kruczkowska, prezes fundacji Startup Poland

Borys Musielak, twórca start-upu Filmaster
Tadeusz Późniak/Polityka

Borys Musielak, twórca start-upu Filmaster

Ciałem podobny do konia, głową do jelenia, nogami do słonia, ogonem do wieprza” – tak dwa tysiące lat temu jednorożca opisywał Pliniusz Starszy. Współczesny jednorożec wygląda inaczej. To nie stwór ze średniowiecznego bestiariusza, tylko unicorn – firma, w którą inwestorzy gotowi są włożyć co najmniej miliard dolarów. Na całym świecie takich przedsiębiorstw jest ok. 200. Marzycieli o dołączeniu do nich wciąż przybywa. Także w Polsce.

Droga do zostania unicornem zaczyna się od start-upu, czyli stworzenia młodego przedsiębiorstwa, zwykle technologicznego. Pięć lat temu zrobił to Bartosz Mozyrko. Założył Usability Tools – start-up, który dostarcza innym firmom narzędzia pozwalające zrozumieć, dlaczego klienci nie są aktywni w internecie, np. nie składają zamówień. Dzięki Usability Tools dwa lata temu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poprzez swoją stronę internetową zebrała nie 200 tys. zł – jak rok wcześniej – ale milion. Od kiedy Bartek jest start-upowcem, jego życie mogłoby być materiałem na scenariusz filmowy. Są tam duże pieniądze – jak milion złotych na start firmy, głównie z funduszy unijnych – i stanie na krawędzi bankructwa, gdy parę razy okazało się, że nie potrafi rozwinąć produktu. Są sukcesy – jak maile od klientów: „Bartek, dzięki Tobie zarobiłem 100 proc. więcej!” – i porażki, gdy przychodzili pracownicy, że nie wytrzymają presji. Są też nagłe zwroty akcji, jak wtedy, gdy przypadkowo poznany handlowiec uratował firmę przed upadkiem, ale przy okazji doprowadził do odejścia zespołu.

Niby to samo spotyka każde przedsiębiorstwo, jednak w start-upach wszystko dzieje się w dużo większej skali. Pieniądze liczone są w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Wzrosty nie o kilka procent rocznie, ale o kilkadziesiąt. Klienci nie z najbliższej okolicy, tylko od razu z całego kraju, a najlepiej z całego świata. I prawdopodobieństwo porażki dużo większe niż w tradycyjnym biznesie. – Gdy zakładamy budkę z kebabem, wiadomo, co musi być, żeby się udało. Start-up to firma, która dopiero szuka swojego modelu biznesowego, a jej rynek dopiero powstaje. Dlatego do zwykłych problemów biznesu dochodzi to, że nie wiemy, czy to, co robimy, ma sens, i cały czas musimy coś zmieniać – tłumaczy Piotr Zaniewicz, założyciel Right Hallo, start-upu, który w dwa lata zdążył rozrosnąć się od 1 do 45 osób i współpracować z 200 klientami z całego świata.

Pierwsze start-upy pojawiły się w Polsce w połowie lat 90. – Wtedy nikt ich tak nie nazywał. Wtedy „robiło się internety”. To była olbrzymia zmiana – wspomina Piotr Wilam, współtwórca Onet.pl, a dziś inwestor. Kres przyniósł wybuch dotcomowej bańki. Zostawił po sobie tak olbrzymie zgliszcza, że musiało minąć kilka lat, zanim ponownie zaczęła się rozwijać młoda przedsiębiorczość. Prawdziwy wysyp start-upów rozpoczął się pięć–sześć lat temu. To zasługa funduszy unijnych oraz pierwszych międzynarodowych sukcesów polskich firm technologicznych. Doniesienia o kolejnych zagranicznych kontraktach wrocławskiego Live Chat czy dziesiątkach tysięcy euro zainwestowanych w warszawskie Codility albo Filmaster zachęcały innych młodych ludzi do wejścia w biznes.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną