Nauka

Surowcożerni

Raport o bogatym świecie

Także złoto wydobywa się na masową skalę. Na fot.: odkrywkowa kopalnia w pobliżu australijskiego miasta Kalgoorlie. Także złoto wydobywa się na masową skalę. Na fot.: odkrywkowa kopalnia w pobliżu australijskiego miasta Kalgoorlie. Carla Gottgens/Bloomberg / Getty Images
Półtora miliarda najbogatszych mieszkańców Ziemi osiągnęło jakość życia, do jakiej dąży cała reszta. Te aspiracje powodują, że nieustannie rośnie ilość zużywanych materiałów. Czy może rosnąć bez końca?

Współczesna cywilizacja na dobre narodziła się dopiero w drugiej połowie XIX w. w wyniku rewolucji przemysłowej. W krajach Zachodu szybko zaczęła rosnąć zarówno długość, jak i jakość życia. To wszystko kosztem gwałtownego wzrostu zużycia surowców i materiałów potrzebnych do obsługi bogacących się ludzi.

Bezwzględne statystyki oszałamiają. Globalna produkcja nawozów sztucznych wzrosła ze 150 tys. ton w 1920 r. do 3,7 mln ton w 1950 r.

Polityka 23.2016 (3062) z dnia 31.05.2016; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Surowcożerni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021