Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Najcenniejszy z kapitałów

Modne słowo: kapitał społeczny

Przykładem struktury działającej dzięki silnemu kapitałowi społecznemu jest także mafia. Na fot.: kadr z filmu „Ojciec chrzestny” (1972 r.). Przykładem struktury działającej dzięki silnemu kapitałowi społecznemu jest także mafia. Na fot.: kadr z filmu „Ojciec chrzestny” (1972 r.). Mondadori Portfolio / Getty Images
Pojęcie kapitału społecznego zrobiło wielką karierę, stając się jednym z kluczowych wątków debaty o modernizacji. Czas w końcu wyjaśnić, o czym mowa.

Kapitał społeczny to jeden z ważniejszych tematów analiz podejmowanych w naukach społecznych. W Polsce zyskał popularność w dużej mierze za sprawą Diagnozy Społecznej, wielkich cyklicznych badań diagnozujących nasze społeczeństwo. Na ich podstawie prof. Janusz Czapiński, inicjator i kierownik tego projektu, twierdzi, że dotychczasowy rozwój Polski opierał się na modelu molekularnym i czerpał głównie z prywatnego wysiłku Polaków. Jeśli chcemy pójść dalej, musimy nauczyć się współdziałać, z czym mamy poważny problem ze względu na marną jakość kapitału społecznego.

Polityka 25.2016 (3064) z dnia 14.06.2016; Nauka; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Najcenniejszy z kapitałów"
Reklama