Nauka

Najcenniejszy z kapitałów

Modne słowo: kapitał społeczny

Przykładem struktury działającej dzięki silnemu kapitałowi społecznemu jest także mafia. Na fot.: kadr z filmu „Ojciec chrzestny” (1972 r.). Przykładem struktury działającej dzięki silnemu kapitałowi społecznemu jest także mafia. Na fot.: kadr z filmu „Ojciec chrzestny” (1972 r.). Mondadori Portfolio / Getty Images
Pojęcie kapitału społecznego zrobiło wielką karierę, stając się jednym z kluczowych wątków debaty o modernizacji. Czas w końcu wyjaśnić, o czym mowa.

Kapitał społeczny to jeden z ważniejszych tematów analiz podejmowanych w naukach społecznych. W Polsce zyskał popularność w dużej mierze za sprawą Diagnozy Społecznej, wielkich cyklicznych badań diagnozujących nasze społeczeństwo. Na ich podstawie prof. Janusz Czapiński, inicjator i kierownik tego projektu, twierdzi, że dotychczasowy rozwój Polski opierał się na modelu molekularnym i czerpał głównie z prywatnego wysiłku Polaków. Jeśli chcemy pójść dalej, musimy nauczyć się współdziałać, z czym mamy poważny problem ze względu na marną jakość kapitału społecznego.

Polityka 25.2016 (3064) z dnia 14.06.2016; Nauka; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Najcenniejszy z kapitałów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Historia słynnego agenta 007

23 filmy, sześciu aktorów użyczających twarzy głównemu bohaterowi, mnóstwo wypitych Martini, rozbitych aut i uwiedzionych kobiet. Filmowy James Bond, od pięciu dekad obecny na ekranach, pobił rekord, do którego nie zbliżyła się żadna inna filmowa seria.

Katarzyna Czajka
02.10.2012