Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co tak naprawdę żyje pod Twoimi paznokciami?

F. // Chicca // K. Silva / Flickr CC by 2.0
Myślisz, że uważne mycie rąk wystarczy? Niekoniecznie. Bakterie czają się w różnych zakamarkach naszych ciał...

Mycie rąk to absolutna podstawa. Nasze dłonie w ciągu całego dnia chwytają, dotykają, przesuwają i ściskają setki różnych obiektów, a każdy z nich jest pokryty tysiącami rożnych bakterii. O ile nie wszystkie z nich są szkodliwe dla naszego zdrowia, to jednak część może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie naszego ciała. Dlatego woda, mydło i ręcznik są absolutnym ABC wszystkich osób, które podczas epidemii grypy nie chcą się czymkolwiek zarazić. Ale czy zwykłe mycie rąk wystarcza? Okazuje się, że nie do końca...

Przez wiele lat sądzono, że największym siedliskiem bakterii na naszych dłoniach są linie papilarne. To w nich mikroby miały sobie wić bezpieczne i komfortowe kolonie, z których mogły przeprowadzać okazjonalne wycieczki w głąb organizmu, siejąc katar, wywołując grypę i zapalenie płuc. Jednak już w latach 80. dowiedziono, że linie papilarne są najmniejszym zmartwieniem wszystkich osób zainteresowanych sterylnością swoich rąk.

Badacze z wydziału dermatologii Uniwersytetu Pensylwańskiego pobrali wymazy z rąk 26 ochotników, którzy byli studentami szkoły medycznej, ale nie mieli jeszcze kontaktu z pacjentami. Na jednej z dłoni każdego uczestnika odkryto setki tysięcy bakterii. Dużo? Nie, jeżeli weźmie się pod wagę, że dokładnie tyle samo mikrobów znajdowało pod każdym z pięciu paznokci jednej dłoni. To przestrzeń pod paznokciem, a nie linie papilarne, zyskała miano największego skupiska bakterii na naszym ciele.

Biorąc pod uwagę warunki, jakie nasze paznokcie stwarzają bakteriom, nie można się dziwić, że właśnie tam istnieje aż tak duże ich skupisko. Płytka paznokcia jest w większości wykonana z keratyny i stanowi idealną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu chroni górną część naszego palca przed urazami. Z drugiej strony stanowi jednak ochronę przed detergentami, co jest bardzo korzystne dla żyjących pod nią mikrobów.

Reklama