Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co tak naprawdę żyje pod Twoimi paznokciami?

F. // Chicca // K. Silva / Flickr CC by 2.0
Myślisz, że uważne mycie rąk wystarczy? Niekoniecznie. Bakterie czają się w różnych zakamarkach naszych ciał...

Mycie rąk to absolutna podstawa. Nasze dłonie w ciągu całego dnia chwytają, dotykają, przesuwają i ściskają setki różnych obiektów, a każdy z nich jest pokryty tysiącami rożnych bakterii. O ile nie wszystkie z nich są szkodliwe dla naszego zdrowia, to jednak część może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie naszego ciała. Dlatego woda, mydło i ręcznik są absolutnym ABC wszystkich osób, które podczas epidemii grypy nie chcą się czymkolwiek zarazić. Ale czy zwykłe mycie rąk wystarcza? Okazuje się, że nie do końca...

Przez wiele lat sądzono, że największym siedliskiem bakterii na naszych dłoniach są linie papilarne. To w nich mikroby miały sobie wić bezpieczne i komfortowe kolonie, z których mogły przeprowadzać okazjonalne wycieczki w głąb organizmu, siejąc katar, wywołując grypę i zapalenie płuc. Jednak już w latach 80. dowiedziono, że linie papilarne są najmniejszym zmartwieniem wszystkich osób zainteresowanych sterylnością swoich rąk.

Badacze z wydziału dermatologii Uniwersytetu Pensylwańskiego pobrali wymazy z rąk 26 ochotników, którzy byli studentami szkoły medycznej, ale nie mieli jeszcze kontaktu z pacjentami. Na jednej z dłoni każdego uczestnika odkryto setki tysięcy bakterii. Dużo? Nie, jeżeli weźmie się pod wagę, że dokładnie tyle samo mikrobów znajdowało pod każdym z pięciu paznokci jednej dłoni. To przestrzeń pod paznokciem, a nie linie papilarne, zyskała miano największego skupiska bakterii na naszym ciele.

Biorąc pod uwagę warunki, jakie nasze paznokcie stwarzają bakteriom, nie można się dziwić, że właśnie tam istnieje aż tak duże ich skupisko. Płytka paznokcia jest w większości wykonana z keratyny i stanowi idealną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu chroni górną część naszego palca przed urazami. Z drugiej strony stanowi jednak ochronę przed detergentami, co jest bardzo korzystne dla żyjących pod nią mikrobów. Oprócz tego pod paznokciem bakterie mają bardzo wilgotne środowisko, a to umożliwia im szybki rozwój i namnażanie.

Wiedząc o tych idealnych dla rozwoju bakterii warunkach, naukowcy zadali sobie pytanie, czy tipsy lub pomalowane paznokcie wpływają w jakikolwiek sposób na liczbę mikrobów żyjących pod płytką. Zbadali to na ochotniczkach należących do grupy zawodowej, która powinna odznaczać się wzorową czystością rąk. Badacze przyjrzeli się mianowicie paznokciom pielęgniarek.

Sprawdzono otipsowane ręce 56 pracownic służby zdrowia oraz 56 par analogicznych dłoni, których nie pokrywały sztuczne paznokcie. Poza tym badacze ustalili, w której z grup mycie rąk okaże się skuteczniejsze.

Okazało się, że pielęgniarki, których dłonie zdobiły tipsy, miały pod nimi więcej bakterii niż ich koleżanki z naturalnymi paznokciami. Podobne badania prowadzone w latach 2000 i 2002 wskazały na zależność między posiadaniem tipsów a mniej dokładnym myciem rąk. Stanowi to problem tym większy, że posiadaczkom tipsów trudniej było uniknąć przypadkowego przerywania gumowych rękawiczek, a jeżeli taki wypadek miał miejsce podczas operacji, jego skutki mogły się okazać bardzo poważne.

A jak wygląda sprawa w przypadku naturalnych paznokci pokrytych lakierem? Naukowcy obawiali się, że popękany lakier może stanowić dla bakterii dodatkowe siedlisko. Okazało się, że najbezpieczniejsze są paznokcie z lakierem świeżo położonym, a te pomalowane od kilku dni rzeczywiście stanowiły nieco lepsze siedlisko dla drobnoustrojów.

Jednak większe znaczenie niż sam fakt pomalowania bądź nie płytki paznokcia ma jego długość. Im krótszy paznokieć, tym łatwiej go doczyścić, a tym samym zmniejszyć liczbę zagrażających zdrowiu mikrobów. Warto na to zwrócić uwagę podczas wizyty w szpitalu, przy czym należy nie tylko uważnie obserwować personel medyczny, ale też rozważyć przycięcie własnych paznokci. Zwłaszcza jeśli chcemy szybko wrócić do zdrowia.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Jak staliniści wymordowali gruzińskich poetów. Muzeum, które trzeba odwiedzić

W przeddzień ostatnich manifestacji w Tbilisi otwarto szczególne muzeum stalinowskich represji. Warto tam zajrzeć, żeby zrozumieć kulturowe napięcia między Gruzją a Rosją.

Jakub Mejer
19.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną