Nauka

Ukłuć, by przeżyć

Wstrząs anafilaktyczny: wakacyjna przestroga

Wiele osób, które kiedyś doznały wstrząsu po użądleniach, nie wie, że mogą się odczulić. Wiele osób, które kiedyś doznały wstrząsu po użądleniach, nie wie, że mogą się odczulić. sisqopote / PantherMedia
Ampułkostrzykawka z adrenaliną może uratować życie. Wstrząs anafilaktyczny – ostra postać alergii – nie jest już wyrokiem śmierci.
Pomimo szerokiego dostępu do ampułkostrzykawek z adrenaliną, ich wykorzystanie jest wciąż nikłe.Ian Boddy/Science Photo Library/EAST NEWS Pomimo szerokiego dostępu do ampułkostrzykawek z adrenaliną, ich wykorzystanie jest wciąż nikłe.

Te dzieci nie wyjadą podczas wakacji na obozy ani kolonie. Stale muszą być przy nich rodzice, gdyż na słowo wstrząs opiekunom i wychowawcom cierpnie skóra. Mama Łukasza dała już sobie spokój z tłumaczeniem, że wystarczy nauczyć się obsługi automatycznej strzykawki z adrenaliną, by w razie potrzeby pomóc jej uczulonemu synowi. Organizatorzy wypoczynku wolą nie ponosić odpowiedzialności na wypadek użądlenia go przez owada. W mieście pogotowie szybko przyjedzie na wezwanie, w górach – baliby się ryzykować.

Czytaj także

Ja My Oni

Destrukcyjne relacje w rodzinie

Poradnik dla skrzywdzonych przez rodziców.

Anna Tylikowska
13.11.2018
Reklama