Nauka

Pij, ale się nie zalewaj

Skąd się wzięła moda na picie dużej ilości wody

Zapotrzebowanie na wodę zwiększa upał, przebywanie na dużych wysokościach oraz aktywność fizyczna. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa upał, przebywanie na dużych wysokościach oraz aktywność fizyczna. chaoss / PantherMedia
Nawadnianie to moda czy konieczność? Pęd do zdrowia warto uzupełnić wiedzą, co pić i kiedy.
Nasz organizm w 60 proc. składa się z wody.James Shearman/Atomic Imagery/Getty Images Nasz organizm w 60 proc. składa się z wody.

W warszawskim Ogrodzie Saskim, u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, do cysterny z wodą kranową stale podchodzą spacerowicze. Podobnie jak w wielu innych miastach Polski stołeczne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji promuje w ten sposób jakość wody, którą dostarcza w swojej sieci. – Można pić bez obaw i bez ograniczeń – kierowca zachęca do podstawiania kubeczków pod krany. Ale namawiać nie musi – to upał przyciąga do miejskiego wodopoju rodziców z dziećmi i starsze osoby. – W domu takiej nie piję, ale tu chętnie skorzystam – mówi pani Wanda i po pierwszym łyku podaje wodę wnukom. – Smaczna. Naprawdę nie trzeba jej gotować?

Roman Bugaj, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, jest najlepszym przykładem, jak wiele zależy od przyzwyczajeń. – Wodę z kranu piję, odkąd poszedłem do szkoły podstawowej na warszawskim Powiślu – wyznaje. – W domu wcześniej nie pozwalali. Smak warszawskiej kranówki po prostu lubię i gotuję ją, wyłącznie kiedy mam ochotę na kawę lub herbatę.

W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH, kierująca Zakładem Higieny Środowiska dr Bożena Krogulska już tak bezwarunkową entuzjastką picia nieprzegotowanej wody z kranu nie jest: – Do jej bezpieczeństwa po opuszczeniu stacji uzdatniania nie można mieć zastrzeżeń. Ale bardzo ważny jest stan instalacji wewnętrznych w budynkach, gdzie może dochodzić do wtórnych zanieczyszczeń.

Włodarze polskich miast w ostatnich latach na modernizację oczyszczalni wydali ponad 70 mld zł. Należałoby też jednak sprawdzić u zarządcy każdego budynku, czy we właściwy sposób dba o instalacje wodociągowe.

Polityka 35.2016 (3074) z dnia 23.08.2016; Zdrowie i woda; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Pij, ale się nie zalewaj"
Reklama