Czy świat czeka wojna o wodę? Czy zabraknie jej w Polsce? Jak rozwiązywać problemy z gospodarką wodną, lokalnie i globalnie? O tym wszystkim – i nie tylko – w rozmowie z hydrologiem prof. Włodzimierzem Marszelewskim.
Deszcz uderzy po kieszeni Polaków. Zwłaszcza mieszkańców miast. Rząd szykuje nowy podatek – deszczowy. Co robić, żeby obniżać rachunki i oszczędzać wodę, której mamy coraz mniej?
Cyjanobakterie, czyli sinice, niepozorne mikroorganizmy, potrafią zepsuć urlop nad Bałtykiem, ale też powalić stado słoni. Winnym takim tragediom są jednak nie one, a człowiek.
Po suchym lecie i jesieni mamy zimę bez śniegu. Jeśli tendencja się utrzyma, czeka nas susza, jakiej nie było od półwiecza. Musimy więc myśleć, jak zmniejszyć nasz ślad wodny.
Tym razem nie chodzi o kolejki do wyschniętych studni. Od zamówień nie mogą opędzić się wynalazcy urządzenia do produkcji wody z powietrza.
Ceny żywności szybują w górę, napędzane wzrostami cen w innych sektorach. Drożejąca żywność winduje z kolei wszystkie inne ceny. Spirala nabiera tempa.
O tym, że woda staje się dobrem luksusowym, nieoczekiwanie i dotkliwie przekonali się mieszkańcy Skierniewic. W mieście właśnie jej zabrakło.
Czy potrzebna była śmierć małego chłopca i tragedia jego rodziców, by Hiszpanie uświadomili sobie niebezpieczne konsekwencje nielegalnych odwiertów?
Mieszkańcy amerykańskiego El Paso będą pić wodę ze ścieków – i nie są z tego powodu niezadowoleni. Reszta świata prędzej czy później też będzie musiała się tego nauczyć.
Nie wszystkie wody mineralne są sobie równe. Polacy dopiero uczą się je rozróżniać i poznawać ich smak. Pomagają im w tym hydrosommelierzy.