Nauka

Lekcje natury

Rozmowa z prof. Urszulą Stachewicz o pułapkach mgielnych i tym, jak inspiruje przyroda

Siatka do „łapania mgły”. Siatka do „łapania mgły”. Arturo Vittori@Warka Water @Architecturee And Vision
Rozmowa z prof. Urszulą Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o pułapkach mgielnych i innych praktycznych inspiracjach czerpanych z przyrody.
Dzieci z etiopskiego ludu Dorze obserwują wieżę do „łapania mgły” zbudowaną z wykorzystaniem nanomateriałów.Arturo Vittori@Warka Water @Architecturee And Vision Dzieci z etiopskiego ludu Dorze obserwują wieżę do „łapania mgły” zbudowaną z wykorzystaniem nanomateriałów.

ALEKSANDRA KOZŁOWSKA: – Jak się łapie wodę z mgły?
URSZULA STACHEWICZ: – Za pomocą specjalnych pułapek. To po prostu ekrany: metalowe ramy, na których rozpięte są siatki o różnej powierzchni, wyglądają trochę jak żagle. I jak żagle potrzebują wiatru, czy raczej bryzy, bo zbyt silne podmuchy nie są wskazane. Bryza „przepycha” mgłę przez siatkę, na której osadzają się krople wody, po czym spływają do kolektora. Typowa pułapka to 40 m kw. siatki – daje ona ok.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekcje natury"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021