Szybko rosnące ceny najmocniej uderzają po kieszeni beneficjentów „dobrej zmiany”. To, co dały im rządy PiS, teraz odbiera inflacja. Czy drożyzna wpłynie na sytuację polityczną?
Władza PiS wciąż ma taryfę ulgową.
Mateusz Morawiecki i śmieszy, i mami. Od tego, czy uda mu się sprzedać Polakom tzw. Polski Ład, zależy jego polityczna przyszłość. Ostatnio uruchomił nawet własny podcast.
Od blisko roku obserwujemy wyraźną sondażową przewagę opozycji. Dziś możliwa jest nowa większość pozwalająca stworzyć rząd, ale nie dająca szans na odrzucenie weta prezydenckiego.
Należąca do PGE elektrownia w Turowie odpowiada za ok. 3 proc. wytwarzanej energii elektrycznej w kraju, ale w sytuacjach kryzysowych jej znaczenie dla stabilnej pracy sieci jest krytyczne.
Za niedostosowanie się do przepisów uczniom grożą niższe oceny z zachowania.
Wybory wygrał kandydat bezpartyjny, co dla wielu było niespodzianką.
Kiedy na wiosnę ceny kotłów zaczęły lawinowo rosnąć, w branży zrobił się spory ruch.
Rozmowa z Janem Dworakiem, byłym prezesem TVP (2004–06) oraz byłym szefem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (2010–16).
Niezbyt jasne jest, jakich Niemiec chce wyborca? Wydaje się, że po 16 latach rządów Angeli Merkel Niemcy chcą zmiany.
Jak zarządzać zachowawczą partią w czasach kulturowej zmiany? W którą ideową stronę się kierować i jaki tworzyć wizerunek? Oto najważniejsze dziś dylematy Donalda Tuska.
Klub PiS stopniał w tej kadencji z 235 do 227 posłów, ale w praktyce rząd wciąż ma większość dzięki trójce kukizowców oraz dwóm posłom wybranym z list Koalicji Obywatelskiej i PSL. Kim są ci ostatni?
Gdy po polskiej stronie spotykali strażników, to oni kazali im wracać na Białoruś. Białoruś–Polska, Polska–Białoruś. I tak już 17 razy.
Putin ma niezłą zabawę, gdy nas obserwuje. W Polsce nie ma już demokracji, nastało szaleństwo. I jeszcze ten minister edukacji, który chce hodować dzieci – mówi John Porter, muzyk i Walijczyk od 44 lat mieszkający w Polsce.
Absolwenci wyższych uczelni, zajęci swymi karierami, przeważnie nie mają pojęcia o karierach naukowych, jakie robią ich prace magisterskie.
Patoyoutuber znęcał się nad niepełnosprawnym chłopakiem. Nagrania pokazywał w sieci. Większości z setek tysięcy nastoletnich widzów film się spodobał.
Mnie nikt nie powiedział, że to nie jest fajnie, że są awantury, że dom nie jest bezpiecznym miejscem – Magdalena Kicińska, dziennikarka, mówi „Polityce” o dzieciństwie w cieniu ojca alkoholika i konsekwencjach w dorosłości.
Długa praca się nie opłaca, stwierdzili Islandczycy i skrócili roboczy tydzień do 35 godzin. Gdy wolne soboty stały się normą, nadszedł czas walki o wolne piątki i czterodniowy tydzień pracy.
Na rynek kapitałowy wkroczyło nowe pokolenie inwestorów. Łączą ich media społecznościowe i upodobanie do internetowych memów. Są młodzi, inwestują agresywnie i nieracjonalnie. Jedni w tym widzą chwilową modę, inni giełdowy przekręt, jeszcze inni antykapitalistyczny bunt pokolenia Z.
Zakupy w sieci szybko zyskują na popularności, jednak obsługa zamówień powinna odbywać się w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska. Na szczęście pojawia się coraz więcej rozwiązań ograniczających ślad węglowy i zużycie cennych dla naszej planety zasobów.
Kiedyś studenckie życie było kojarzone z ponurymi i spartańsko wyposażonymi akademikami. Dziś młodzi ludzie mają inny styl życia, inne wymagania, a nowoczesne akademiki i colivingi wyglądają tak, że starsze pokolenia mogą im pozazdrościć.
Atomowe okręty podwodne, które Australia ma dostać za przyłączenie się do antychińskiej koalicji, to wciąż najpotężniejsze instrumenty geopolityki. I obiekty zbiorowej wyobraźni.
Problemy z nominacją Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Warszawie to symbol najgłębszego od 30 lat kryzysu w sojuszu Polski z Ameryką. Waszyngtonowi wciąż na nim zależy, ale nie za wszelką cenę.
Krwawe starcia Kirgizów z Tadżykami mają w tle spór o znikającą wodę i niewytyczone granice. W samym środku Azji tli się konflikt, który jest zapowiedzią wielu przyszłych wojen.
Rozmowa z prof. Urszulą Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o pułapkach mgielnych i innych praktycznych inspiracjach czerpanych z przyrody.
Historycy antyczni opisali Nerona jako mordercę, okrutnika, zboczeńca i prześladowcę chrześcijan. Dziś badacze śledzą ich przekłamania, starając się zrozumieć przyczyny jego życiowych decyzji. Tylko czy da się zrehabilitować tego władcę?
Jak pogodzić miłość, cierpienie i nadzieję? Z tym wyzwaniem musiało zmierzyć się małżeństwo Dona i Mimi Galvinów oraz ich dwanaścioro dzieci. U sześciu chłopców zdiagnozowano bowiem schizofrenię.
Gwałtowny wzrost popularności gier wideo w czasach izolacji wywołanej pandemią zbiegł się z technologicznym przełomem, który może sprawić, że nasze domowe biurka będą wkrótce wyglądać zupełnie inaczej.
Urządzanie tarasu i ogrodu bywa wyzwaniem. Nowoczesne płyty tarasowe i kostki brukowe od Semmelrock pomogą zaaranżować przestrzeń w dowolnym stylu. Dzięki nim zintegrujemy dom z otoczeniem i nadamy tarasowi pokojowy charakter.
W latach 80. granice przekraczał, kto mógł. Legalnie i nielegalnie.
Mojżesz Abraham Mialczyn z żydowskiej rodziny z Mazowsza został zapamiętany jako Morris Cohen. Zaczynał karierę od kradzieży, boksu i kart, a skończył w randze chińskiego generała.
Tym, co przykuwa do ekranu jest tak dziś pożądana, ciepła jak koc albo kubek herbaty opowieść o ludziach, którzy dzięki wzajemnej trosce i wsparciu pokonują przeszkody i rozwijają skrzydła.
Posępne blokowisko staje się nieoczekiwanym symbolem marzeń o wolności i lepszym świecie.
Bydgoski spektakl jest przede wszystkim świetną rozrywką.
Rzadkiej urody gra obyczajowa o szukaniu swego miejsca w świecie.
Gra skrzy się dowcipnymi dialogami, bawi piętrowymi aluzjami, zaskakuje, trzyma tempo. Schafer znów w formie.
W zależności od punktu widzenia „Humankind” to szklanka do połowy pełna.
Ta historia staje się opowieścią o tym, jak można stracić kontrolę nad swoim życiem.
Pisarka mnoży kolejne tematy i niekiedy tylko ślizga się po ich powierzchni, zostawiając w czytelniku uczucie – nomen omen – niedostatku.
W przerwach między kolejnymi powieściami o Harrym Hole Jo Nesbø chętnie odchodzi od schematów policyjnego thrillera.
Montero Lamar Hill, czyli Lil Nas X, wjechał do show biznesu na koniu i w stroju kowboja.
Tym razem już na pewno się odbędzie. Ilu młodych pianistów weźmie udział – okaże się, jak zawsze, już po rozpoczęciu konkursu.
„Artysta w kryzysie” – temat przewodni tegorocznej edycji – będzie rozpatrywany na różnych płaszczyznach, nie tylko tych związanych z pandemią, ekonomią czy zmniejszanym polem wolności w Polsce.
Daniel Craig w filmie „Nie czas umierać” po raz ostatni pojawi się na ekranie jako agent 007. Czy serię czekają teraz radykalne zmiany? A może po blisko 60 latach pora wreszcie zamknąć ten rozdział w historii kina?
Ekranizowane książki mają wielu ojców (i wiele matek). Afera po premierowym pokazie filmu „Żeby nie było śladów” przypomniała, że na styku kina i literatury czasem jest bardzo gorąco. Nawet jeśli sukces jest wspólny.
Na zbliżającym się 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda im. Henryka Rewkiewicza. Niewiele osób wie, kim jest jej patron. A bez niego konkurs w ogóle mógłby nie powstać.
Złote Lwy dla „Wszystkich naszych strachów”, filmu zrobionego w imieniu społeczności LGBT, przeciwko wykluczeniu, to apel w sprawie zakończenia wojny kulturowej w Polsce. Nie jedyny na 46. festiwalu w Gdyni, który – po pandemicznej smucie – okazał się wielkim sukcesem.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nagroda przyznawana jest za wkład w rozwój polskiej gospodarki.
22 września w ramach 25. edycji Festiwalu Nauki w redakcji POLITYKI odbyło się spotkanie „Mars – planeta wielkich nadziei” z udziałem geolożki planetarnej dr Anny Łosiak i red. Przemka Berga.
Władza kradnie ile może i jest bezkarna, a jej kłamstwa moglibyśmy eksportować tonami na cały świat.
Nie do wiary, a jednak. Pomiędzy wojną wietnamską, którą obserwowałem na miejscu (lata 60.), a wojną białoruską występują pewne analogie.
No i już za rogiem październik, miesiąc nieoszczędzania się!
Nie chcę posłów Siemoniaka, Budki i Neumanna bronić, ale mam do nich zaufanie i jestem pewien, że gdyby wypili więcej, byliby bardziej agresywni i do skandalu by nie doszło
Prawica alarmuje: narasta proces zezwierzęcenia, w wyniku czego zwierzęta mają coraz więcej praw i przestają się ludzi bać.
Nasi zachodni sąsiedzi wzorcowo zamknęli górnictwo węgla kamiennego. Polacy podglądają i robią to samo. Tyle że na odwrót.
Władzy wolno więcej
Władza PiS wciąż ma taryfę ulgową.