Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Krócej, ale lepiej

Czterodniowy tydzień pracy: czy da się pracować mniej, a lepiej

Skrócony czas pracy chwalą sobie kobiety samotnie wychowujące dzieci, mniej szczęśliwi są robotnicy zmuszani albo do intensywniejszego wysiłku, albo do nadgodzin. Skrócony czas pracy chwalą sobie kobiety samotnie wychowujące dzieci, mniej szczęśliwi są robotnicy zmuszani albo do intensywniejszego wysiłku, albo do nadgodzin. Marta Frej
Długa praca się nie opłaca, stwierdzili Islandczycy i skrócili roboczy tydzień do 35 godzin. Gdy wolne soboty stały się normą, nadszedł czas walki o wolne piątki i czterodniowy tydzień pracy.
Wiele badań potwierdza, że więcej czasu wolnego oznacza przełączanie się na mniej konsumpcyjny styl życia, polegający na pielęgnowaniu mniej materialnych przyjemności, w tym spotkania z przyjaciółmi, sport i rekreację.Andrzej Hulimka/Forum Wiele badań potwierdza, że więcej czasu wolnego oznacza przełączanie się na mniej konsumpcyjny styl życia, polegający na pielęgnowaniu mniej materialnych przyjemności, w tym spotkania z przyjaciółmi, sport i rekreację.

Praca i czas wolny, jeśli pytać o nie osobno, są równie ważne dla Islandczyków, Francuzów, Niemców, Kanadyjczyków czy Polaków. Wystarczy jednak przeciwstawić je sobie i zapytać, czy jednak to praca nie powinna mieć priorytetu, nawet kosztem czasu dla siebie, a odpowiedzi zaczną się różnić.

Perspektywę pracy ponad wszystko przyjmują bez wahania Grecy – ponad 60 proc. przedkłada pracę nad czas wolny, jeszcze ambitniejsi są Meksykanie, których blisko 70 proc. uważa, że praca jest najważniejsza.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Krócej, ale lepiej"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >