Rynek

Krócej, ale lepiej

Czterodniowy tydzień pracy: czy da się pracować mniej, a lepiej

Skrócony czas pracy chwalą sobie kobiety samotnie wychowujące dzieci, mniej szczęśliwi są robotnicy zmuszani albo do intensywniejszego wysiłku, albo do nadgodzin. Skrócony czas pracy chwalą sobie kobiety samotnie wychowujące dzieci, mniej szczęśliwi są robotnicy zmuszani albo do intensywniejszego wysiłku, albo do nadgodzin. Marta Frej
Długa praca się nie opłaca, stwierdzili Islandczycy i skrócili roboczy tydzień do 35 godzin. Gdy wolne soboty stały się normą, nadszedł czas walki o wolne piątki i czterodniowy tydzień pracy.
Wiele badań potwierdza, że więcej czasu wolnego oznacza przełączanie się na mniej konsumpcyjny styl życia, polegający na pielęgnowaniu mniej materialnych przyjemności, w tym spotkania z przyjaciółmi, sport i rekreację.Andrzej Hulimka/Forum Wiele badań potwierdza, że więcej czasu wolnego oznacza przełączanie się na mniej konsumpcyjny styl życia, polegający na pielęgnowaniu mniej materialnych przyjemności, w tym spotkania z przyjaciółmi, sport i rekreację.

Praca i czas wolny, jeśli pytać o nie osobno, są równie ważne dla Islandczyków, Francuzów, Niemców, Kanadyjczyków czy Polaków. Wystarczy jednak przeciwstawić je sobie i zapytać, czy jednak to praca nie powinna mieć priorytetu, nawet kosztem czasu dla siebie, a odpowiedzi zaczną się różnić.

Perspektywę pracy ponad wszystko przyjmują bez wahania Grecy – ponad 60 proc. przedkłada pracę nad czas wolny, jeszcze ambitniejsi są Meksykanie, których blisko 70 proc. uważa, że praca jest najważniejsza.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Krócej, ale lepiej"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021