O Polityce

Mars w POLITYCE

Dr Anna Łosiak i Przemek Berg. Dr Anna Łosiak i Przemek Berg. Leszek Zych / Polityka
22 września w ramach 25. edycji Festiwalu Nauki w redakcji POLITYKI odbyło się spotkanie „Mars – planeta wielkich nadziei” z udziałem geolożki planetarnej dr Anny Łosiak i red. Przemka Berga.

Zakończył się 25. – jubileuszowy – Festiwal Nauki (17–26 września) organizowany przez Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską i kilka innych uczelni oraz Polską Akademię Nauk. Podczas Festiwalu odbyło się ponad 600 wykładów, prelekcji i debat. 22 września w redakcji POLITYKI, która od lat patronuje Festiwalowi, gościliśmy geolożkę planetarną z Instytutu Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu i znawczynię Marsa dr Annę Łosiak, która uczestniczyła w rozmowie „Mars – planeta wielkich nadziei”. Transmitowane do sieci spotkanie trwało prawie dwie godziny, a jego prowadzącym był dziennikarz naukowy POLITYKI oraz miesięcznika „Wiedza i Życie” Przemek Berg.

Podczas dyskusji poruszono wiele wątków dotyczących badań najlepiej poznanego ciała w Układzie Słonecznym, jakim jest Czerwona Planeta. Przez ostatnie 25 lat wyruszyły do niej z Ziemi aż 23 misje i orbitalne, i lądownicze. Mowa była o burzliwej historii Marsa oraz o gwałtownych zmianach, które uczyniły z planety – miliardy lat temu dość ciepłej i posiadającej wodę w stanie płynnym – jałową i zamarzniętą pustynię; oraz o szansach na znalezienie życia na Marsie.

Dr Anna Łosiak opowiadała o burzach marsjańskich i marsjańskich meteorytach znajdowanych na Ziemi, o trudnych warunkach, z jakimi będą zmagać się członkowie przyszłych marsjańskich misji. Duże zainteresowanie naszych gości wywołała też możliwość dotknięcia Marsa, ponieważ dr Łosiak przywiozła na spotkanie kilka meteorytów, w tym… marsjański. Można więc było dokładnie obejrzeć, a nawet dotknąć maleńki kawałek marsjańskiego świata.

Zapis całego spotkania jest dostępny na profilu FB POLITYKI, a także na stronie: festiwalnauki.edu.pl.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Do i od Redakcji; s. 99
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama