Nauka

Siła słowa, moc mitu

Neron nie taki straszny

Marmurowe popiersie Nerona, ok. 55 r. n.e. Marmurowe popiersie Nerona, ok. 55 r. n.e. Museo Archeologico Nazionale di Cagliaria
Historycy antyczni opisali Nerona jako mordercę, okrutnika, zboczeńca i prześladowcę chrześcijan. Dziś badacze śledzą ich przekłamania, starając się zrozumieć przyczyny jego życiowych decyzji. Tylko czy da się zrehabilitować tego władcę?
Popiersie matki Nerona Agrypiny.The Trustees of the British Museum Popiersie matki Nerona Agrypiny.

Przed oczami mamy obraz Nerona o twarzy Petera Ustinova lub Michała Bajora, który, gdy wokół płonie podpalony na jego rozkaz Rzym, na dachu swego pałacu melodeklamuje, akompaniując sobie na lirze pieśń o upadku Troi. To, że z tragedii robi farsę, podkreśla jeszcze szata i uczesanie na modłę aktorów oraz brak zdolności wokalnych. Narcystyczny tyran i błazen bez dostojeństwa przynależnego pozycji, jaką piastował, traktował swoje życie jak jeden wielki spektakl, w którym odgrywał główną rolę.

Tyle mit, który narósł wokół tego władcy przez dwa tysiące lat.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Siła słowa, moc mitu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021