Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Którzy Afgańczycy?

Zakończyła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Według prorządowych mediów w Polsce jedną z największych gwiazd tej sesji był jednak prezydent Andrzej Duda. Według prorządowych mediów w Polsce jedną z największych gwiazd tej sesji był jednak prezydent Andrzej Duda. POOL/Reuters / Forum

Zakończyła się interesująca – tu zaskoczenie – 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Ostatni dzień zdominowała sprawa Afganistanu: w siedzibie Narodów Zjednoczonych urzęduje wciąż przedstawiciel rządu niedawno obalonego przez talibów. Ci ostatni domagali się wystąpienia swojego przedstawiciela, ale specjalna komisja złożona z mocarstw, która de facto decyduje o uznaniu delegacji, stwierdziła, że talibowie odezwali się za późno. Nieoficjalnie mówi się, że komisja chce wymusić na talibach m.in. przestrzeganie praw kobiet, co jednak jest kontrowersyjnym stanowiskiem w kontekście funkcji ONZ jako bezwarunkowego forum wszystkich państw. Podobne wątpliwości dotyczyły delegacji Mjanmy i Gwinei, gdzie ostatnio doszło do zamachów stanu.

W Nowym Jorku dużo zamieszania zrobiła „szeptana” propozycja Paryża – Pałac Elizejski miał sondować, czy państwa UE zgodzą się na budowę armii europejskiej i/lub głosowanie większościowe w Radzie UE w sprawach polityki zagranicznej w zamian za… francuski stały fotel w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla Unii. Takim sugestiom, głoszonym m.in. przez wpływowego europosła partii Emmanuela Macrona, po kilku dniach zaprzeczył francuski MSZ. Ale część ekspertów jest zdania, że Paryż jest rozżalony zignorowaniem swoich interesów (i kontraktu na okręty podwodne) przy zawarciu paktu AUKUS (USA, Wielka Brytania, Australia) i teraz chce jak najszybciej budować „strategiczną suwerenność” Europy.

Według prorządowych mediów w Polsce jedną z największych gwiazd tej sesji był jednak prezydent Andrzej Duda. W wystąpieniu przed Zgromadzeniem dużo mówił o Białorusi – wezwał tamtejszy reżim do uwolnienia więźniów politycznych oraz oskarżył go o prowadzenie wojny hybrydowej na granicy z Polską.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Którzy Afgańczycy?"
Reklama