„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Woda na młyn

Kirgizja i Tadżykistan walczą o wodę

Konflikt o dostęp do wody zaostrza się. Kirgiskie wojska na granicy z Tadżykistanem. Konflikt o dostęp do wody zaostrza się. Kirgiskie wojska na granicy z Tadżykistanem. Getty Images
Krwawe starcia Kirgizów z Tadżykami mają w tle spór o znikającą wodę i niewytyczone granice. W samym środku Azji tli się konflikt, który jest zapowiedzią wielu przyszłych wojen.
Lech Mazurczyk/Polityka

Wody zbiornika Tortkul lśnią jak wypolerowany szmaragd, ale na Asylbeku nie robią wrażenia. Spalony słońcem dwudziestolatek spędza tu długie godziny. W ramach służby wojskowej patroluje brzegi zbiornika. Bo Tortkul to obiekt strategiczny. Jest głównym źródłem wody dla gęsto zaludnionej prowincji Batken. To najdalsza od Biszkeku, stolicy Kirgistanu, część kraju. A tego roku Batken jest wyjątkowo niespokojny.

Położona w południowo-zachodnim Kirgistanie prowincja Batken otoczona jest z trzech stron przez Tadżykistan i Uzbekistan.

Polityka 40.2021 (3332) z dnia 28.09.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Woda na młyn"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020