Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Konie potrafią używać symboli, żeby zakomunikować swoje potrzeby. Co „powiedziały” naukowcom?

David Tipling / Alamy / BEW
Naukowcy sprawdzili, czy konie potrafią komunikować się z ludźmi za pomocą symboli. Okazuje się, że tak.

Nauka co chwila dostarcza dowodów na to, że zwierzęta potrafią komunikować się równie sprawnie jak ludzie. Co więcej, okazuje się, że czworonogi są w stanie przekazać swoje potrzeby nie tylko w obrębie gatunku, ale też bez problemu komunikują się z ludźmi. Wiedzą o tym wszyscy miłośnicy kotów i psów, którzy kiedykolwiek zapomnieli napełnić miski swoich podopiecznych. Jednak naukowcy cały czas prowadzą badania w obrębie sposobu porozumiewania się zwierząt, a ostatnio ich zainteresowanie padło na konie.

Jak donosi Virginia Morell w magazynie „Science”, konie potrafią używać symboli, żeby komunikować się z ludźmi. Podobne umiejętności do tej pory przypisywano gołębiom i delfinom, jednak po raz pierwszy naukowcy sprawdzili, czy można wykorzystać symbole, żeby nauczyć konie komunikowania swoich potrzeb. Okazało się, że tak.

Naukowcy nauczyli 23 konie korzystać z tablicy, na której znajdowały się trzy symbole. Konie mogły wybierać między ikoną oznaczającą założenie derki, zdjęcie jej lub brak działania. Na co dzień w stajni to właściciel sam musi zadecydować, czy jego wierzchowiec marznie na tyle, że potrzebuje dodatkowego przykrycia. Eksperyment miał na celu zbadanie, czy konie nauczą się przekazywać swoje potrzeby właścicielom, oszczędzając im zgadywania.

Wierzchowce okazały się wdzięcznymi uczniami, co nie było zaskakujące, zważywszy na fakt, że z perspektywy konia jazda konna polega na rozszyfrowaniu znaczenia sygnałów, które wysyła jeździec, i nauce reagowania na nie. Skojarzenie, że podejście do tablicy i wybranie konkretnej ikony skutkuje określonym zachowaniem właściciela, zajęło koniom około dziesięciu dni. Po tym czasie bezbłędnie wskazywały, czy życzą sobie założyć derkę, zdjąć ją czy też być pozostawionymi tak jak jest.

Po 14 dniach badacze zaczęli sprawdzać, czy konie nie wybierają symboli na chybił trafił i rozpoczęli testy w różnych warunkach meteorologicznych. Okazało się, że zwierzęta dokonują swoich wyborów w oparciu o warunki pogodowe. Kiedy było zimno i mokro, podchodziły do tablicy, prosząc o derkę, a te, które już ją na sobie miały, dotykały symbolu „bez zmiany”. Podobna sytuacja miała miejsce podczas upałów, kiedy konie prosiły, żeby derki zostały zdjęte.

Badania pokazały, że konie rozumieją konsekwencje swoich wyborów. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będą mogli kontynuować badania i zadać wierzchowcom więcej pytań.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną