Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ziewanie to faux pass? Nic z tych rzeczy! Świadczy o tym, że masz duży mózg

Emmanuele / Flickr CC by 2.0
Naukowcy dowodzą, że im większy masz mózg, tym dłużej ziewasz.

Ziewanie jest dość tajemniczą przypadłością. Naukowcy nie mogą dojść do ostatecznego porozumienia, dlaczego ziewamy i skąd właściwie wziął się u nas ten odruch. Jednak całkiem niedawno odkryli inny związany z ziewaniem fenomen. Jak donosi Emily Underwood na stronie magazynu „Science”, istnieje zależność między tym, jak długo ziewamy, a naszą... inteligencją.

W jaki sposób naukowcy doszli do tak niecodziennego odkrycia? Z pomocą pospieszył im YouTube. Za pomocą portalu badacze przyjrzeli się 29 różnym ziewającym ssakom, takim jak myszy, jeże, koty, lisy, morsy, słonie i ludzie. Pieczołowicie zmierzono czas trwania każdego ziewnięcia i obliczono średnią długość każdego ziewu dla każdego z badanych gatunków. Wszystkie te obliczenia ujawniły dość ciekawą zależność.

Zwierzęta o małych móżdżkach (a dokładniej rzecz ujmując: o mniejszej liczbie neuronów w korze mózgowej) ziewały krótko. Naczelnym odruch ten zajmował więcej czasu niż innym ssakom, a najdłużej ziewającymi stworzeniami okazali się ludzie, których czaszka mieści 12 tys. mln neuronów korowych, a średni czas ziewnięcia wyniósł 6 sekund. Na drugim miejscu uplasowały się słonie, których mózgi maja zbliżoną do ludzkiej liczbę neuronów. Na drugim końcu skali uplasowały się myszy, ze średnią długością ziewnięcia około 1,5 sekundy.

Czy to odkrycie ma jakiekolwiek praktyczne zastosowanie? Może stanowić wskazówkę, że ziewanie ma ważne znaczenie dla funkcjonowania naszego mózgu. Odkrycie zespołu badawczego wspiera hipotezę, że dzięki ziewaniu wspomagamy prędkość krążenia krwi, co skutkuje ochłodzeniem naszych mózgów. A to już jest całkiem konkretnym odkryciem, które pośrednio wyjaśnia, dlaczego podczas przyjęć nagle chce nam się ziewać.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną