Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Lud rozpływa się po świecie

Wędrówki ludów: od migracji do innowacji

Ramzes Wielki podczas bitwy pod Kadesz, wizerunek w świątyni Abu Simbel.Wprowadzone przez Hyksosów rydwany konne stały się później główną siłą uderzeniową egipskiej armii. Ramzes Wielki podczas bitwy pod Kadesz, wizerunek w świątyni Abu Simbel.Wprowadzone przez Hyksosów rydwany konne stały się później główną siłą uderzeniową egipskiej armii. Michael Ventura/Alamy Stock Photo / BEW
Archeologia dowodzi, że w dziejach ludzkości dalekie wędrówki i zmiany są raczej normą niż wyjątkiem, a kontakty międzykulturowe często prowadzą do innowacji i postępu.
Pierwsi rolnicy po przybyciu do Europy uczyli się od miejscowych myśliwych-zbieraczy, jak wykorzystywać zasoby środowiska.Science Museum/EAST NEWS Pierwsi rolnicy po przybyciu do Europy uczyli się od miejscowych myśliwych-zbieraczy, jak wykorzystywać zasoby środowiska.

Wizja autochtonicznych kultur, rozwijających się na określonym terenie bez kontaktu z innymi, to anachronizm, tym bardziej że wyobrażenia o ich rozkwitach i upadkach ignorują złożoność przemian wciąż modyfikujących świat, przekonuje prof. Friederike Fless, szefowa Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (DAI). Dlatego rozpoczęty przez DAI w 2013 r. program Connecting Cultures nie skupia się na artefaktach, tylko na ludziach, którzy je tworzyli, bada ich wędrówki, rozwój wiedzy, zmiany tożsamości.

Polityka 47.2016 (3086) z dnia 15.11.2016; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Lud rozpływa się po świecie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >