Nauka

Lud rozpływa się po świecie

Wędrówki ludów: od migracji do innowacji

Ramzes Wielki podczas bitwy pod Kadesz, wizerunek w świątyni Abu Simbel.Wprowadzone przez Hyksosów rydwany konne stały się później główną siłą uderzeniową egipskiej armii. Ramzes Wielki podczas bitwy pod Kadesz, wizerunek w świątyni Abu Simbel.Wprowadzone przez Hyksosów rydwany konne stały się później główną siłą uderzeniową egipskiej armii. Michael Ventura/Alamy Stock Photo / BEW
Archeologia dowodzi, że w dziejach ludzkości dalekie wędrówki i zmiany są raczej normą niż wyjątkiem, a kontakty międzykulturowe często prowadzą do innowacji i postępu.
Pierwsi rolnicy po przybyciu do Europy uczyli się od miejscowych myśliwych-zbieraczy, jak wykorzystywać zasoby środowiska.Science Museum/EAST NEWS Pierwsi rolnicy po przybyciu do Europy uczyli się od miejscowych myśliwych-zbieraczy, jak wykorzystywać zasoby środowiska.

Wizja autochtonicznych kultur, rozwijających się na określonym terenie bez kontaktu z innymi, to anachronizm, tym bardziej że wyobrażenia o ich rozkwitach i upadkach ignorują złożoność przemian wciąż modyfikujących świat, przekonuje prof. Friederike Fless, szefowa Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (DAI). Dlatego rozpoczęty przez DAI w 2013 r. program Connecting Cultures nie skupia się na artefaktach, tylko na ludziach, którzy je tworzyli, bada ich wędrówki, rozwój wiedzy, zmiany tożsamości.

Polityka 47.2016 (3086) z dnia 15.11.2016; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Lud rozpływa się po świecie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021