Nauka

Nie/obliczalny optymista

Dlaczego matematyka jest jak drzewo?

„Początkowo matematyka nie była uznawana za naukę, lecz za sztukę”. „Początkowo matematyka nie była uznawana za naukę, lecz za sztukę”. Richard Hylerstedt/EyeEm / Getty Images
Rozmowa z Maciejem Dołęgą, doktorem nauk matematycznych, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w dziedzinie nauk ścisłych.
Dr nauk matematycznych Maciej DołęgaLeszek Zych/Polityka Dr nauk matematycznych Maciej Dołęga

Karol Jałochowski: – W pracy doktorskiej badał pan, cytuję, „strukturę wielomianów Kerova, będących jednym z najważniejszych narzędzi w asymptotycznej teorii reprezentacji grup permutacji”. Może więc jednak pan zacznie.
Maciej Dołęga: – Coś mam powiedzieć… Ale co?

Cokolwiek.
OK. Zajmuję się głównie kombinatoryką. To jest prosta matematyka, którą można robić na palcach – prawie. Bo trzeba powiedzieć, że współczesna matematyka jest bardzo mocno sformalizowana.

Polityka 49.2016 (3088) z dnia 29.11.2016; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/obliczalny optymista"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021