Historycy nie chcą pracować w „fabryce narodowej wyobraźni”, nie chcą fałszowania i banalizacji przeszłości.
PiS chce wziąć na krótką smycz organizacje pozarządowe, które są formą samoorganizacji obywateli i ich obrony przed władzą.
W dziwacznej, toczonej od roku, wojnie kaczyńsko-polskiej, w której Grupa Trzymająca Władzę próbuje podbić kolejne obszary obcego jej państwa, otworzył się nowy front.
Wiemy, że media publiczne uprawiają bez zahamowań propisowską propagandę polityczną. Lecz włos się jeży jeszcze bardziej, gdy zabierają się do propagandy antynaukowej.
A po co a po co tak dłubie i dłubie a za co a za co tak myśli i skubie i tak się przykłada i mówi z ekranu…
Ludwik Dorn, były członek władz PiS oraz współpracownik Antoniego Macierewicza z czasów opozycji, mówi o obecnym szefie MON, jego agenturalnych i smoleńskich fobiach, zmianach w armii i współpracy z Jarosławem Kaczyńskim.
Za nowej władzy publiczne media zostały wzięte pod but, komercyjne – są straszone repolonizacją. Dlatego nowo powstające telewizje od polityki będą raczej stronić. Mają być „bliżej ludzi”.
Skończmy z sondażami w polityce – apelują badacze mediów. Bo rzeczywiście, gdyby wierzyć sondażom, świat powinien wyglądać dziś zupełnie inaczej.
Wciąż słychać o zaostrzeniu walki z przestępczością, korupcją, wyłudzeniami VAT. Ale o odbieraniu zysków z tych przestępstw już nie.
Publicystka Telewizji Trwam, teolog dr hab. Urszula Dudziak ma stworzyć nową podstawę programową do wychowania do życia w rodzinie. Już za rok nastolatki będą uczyć się z zatwierdzonych przez nią podręczników.
Jak drobne wydarzenia z życia Janusza P., który uparł się suszyć pranie na strychu, stały się przedmiotem poselskich interpelacji.
„Któraś z naszych w końcu zginie, a my nie możemy nic zrobić”, czyli o tym, jak wygląda praca w lokalnym stowarzyszeniu, które od 17 lat pomaga ofiarom przemocy na prowincji, ale od roku nie ma na to pieniędzy.
Wraz z bliskim przejęciem Pekao SA repolonizacja banków przekroczy półmetek. Byłby powód do radości, gdyby przy okazji rząd poprawił błędy poprzedników. On jednak woli popełniać własne.
Rozmowa z Jeremim Mordasewiczem, przedsiębiorcą, doradcą zarządu Konfederacji Lewiatan, członkiem Rady Dialogu Społecznego, o spisku wśród przedsiębiorców, który wykrył Jarosław Kaczyński.
Jeśli wierzyć działaczom FIFA, europejski futbol robi bokami i tylko ich mądrość może go uratować. To bzdura.
Liberalny świat odetchnął z ulgą – Angela Merkel powalczy o czwartą kadencję kanclerską. Ale sama do końca nie wierzy, że zatrzyma falę populizmu.
Miasta produkują co roku ponad miliard ton śmieci. Za 10 lat będzie ich dwa razy więcej. Jedni widzą w tym cuchnący problem i koszty, inni – wielki, innowacyjny interes.
Według Viktora Orbána historię ma tylko naród węgierski, nie Węgrzy. To historia wiecznej ofiary, nigdy sprawcy.
Ćwierć wieku temu Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy. Najwyższy czas więc, by w końcu potraktować Ukraińców jak partnerów – piszą przedstawiciele dwóch pokoleń politycznych.
Powołane w ZSRR w 1947 r. tzw. sądy honorowe, działające poza instytucjami państwowymi i wymiarem sprawiedliwości, służyły przygotowaniu gruntu dla nowej fazy terroru.
W ubiegłym roku redakcja POLITYKI wraz z rodziną Mieczysława F. Rakowskiego ustanowiła nagrodę za najlepszą pracę magisterską o PRL imienia swojego długoletniego naczelnego.
Naukowcom udało się usprawnić proces fotosyntezy u roślin, a to może oznaczać w przyszłości znacznie wyższe plony w rolnictwie.
Rozmowa z dr hab. Katarzyną Głowacką o tym, jak szybko zwiększyć wydajność roślin uprawnych.
Rozmowa z Maciejem Dołęgą, doktorem nauk matematycznych, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w dziedzinie nauk ścisłych.
Dzięki nim przemówiły obrazy w muzeach, a do zakupów zachęcają same buty. W lotniskowych labiryntach służą za nić Ariadny. Bikony.
W rolę bohatera poddanego 18-miesięcznemu śledztwu, mającemu na celu wyjaśnienie przyczyn wypadku, które doprowadziły do zniszczenia samolotu wartego 60 mln dol., wcielił się Tom Hanks.
Film opowiedziany z punktu widzenia wrażliwości małego bohatera.
Słowa o czasach heroicznych z zapomnianego dziś wiersza Janusza Stycznia dobrze oddają nastrój tego filmu.
Nic tak nie wzrusza, jak starszy aktor w sztuce o starości.
Całość, choć niepozbawiona wad, ma pociągający klimat fałszywej nostalgii za jakimś rzekomo utraconym, a naprawdę nigdy nieistniejącym sensem.
Opowiadania są dojmujące, bolesne, czasem zabawne, ale i skuteczne – bo rzeczywiście sprawiają, że rozumiemy kogoś obcego, czasem dziwacznego.
Autorki, jak mawiał Papcio Chmiel, bawią i uczą.
W czasach gdy Wielka Rafa Koralowa ledwo zipie, a Bałtyk staje się bombą z opóźnionym zapłonem, dobrze zaprojektowanej edukacji ekologicznej poświęconej wodnemu życiu nigdy dość.
Otwieramy książkę i trafiamy do muzeum roślin, które kiedykolwiek rosły na Ziemi albo rosną dziś w najdalszych zakątkach.
33 lata od debiutu zespół przypomniał sobie stare definicje muzyki, którą grał w latach 80.
Pełne rozmachu orkiestrowe tematy eklektycznie mieszają się tu z krótkimi etiudami eksperymentalnymi oddającymi bezgraniczną fantazję oryginału Brzechwy.
Płyta wielce intrygująca i wbrew tytułowi tylko pozornie chaotyczna.
Gdy w Europie i USA artyści reagują na kryzys imigracyjny czy terroryzm, największe biennale sztuki w Brazylii za klucz bierze sobie ekologię i proponuje odnaleźć zgubiony rytm natury.
Paszporty POLITYKI po latach uzupełniamy o nową kategorię: Kultura cyfrowa. Będziemy w niej nagradzać sztukę posługującą się kodem programowania. To rewolucja, ale inspirowana realną zmianą w kulturze.
Krakowska wytwórnia Instant Classic to mali wydawcy muzyczni, którzy wyszli w wielki świat.
Łódzki Festiwal Tansman 2016 odbywający się w 30. rocznicę śmierci Aleksandra Tansmana zakończy się sensacją: prawykonaniem jego nieznanej opery.
Nie pozwólmy nawet symbolicznie deportować z Polski ani siebie samych, ani tych wszystkich genialnych tożsamościowych mieszańców.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Jeśli przyjrzymy się szalonym przypadkom amerykańskiej władzy, uznamy, że Donald Trump nie będzie zapewne ani najbardziej skandalizującym, ani najbardziej nieobliczalnym prezydentem w historii USA.
Rozmowa z dr Magdaleną Kamińską o tym, co Andrzej Duda ma wspólnego z kotem, a memy z Homerem.
Kilka kapryśnych sezonów mocno osłabiło narciarską branżę. Zaczęła zatem szukać nowych sposobów na przetrwanie.
Pojawił się rząd, który robi coś dla ludzi – mówi profesor politologii Kazimierz Kik.
Pisałem dwa miesiące temu, iż gdybym był Amerykaninem, nie głosowałbym ani na Trumpa, ani na Clinton.
Były kandydat na prezydenta Andrzej Duda miał pewność, że swoją obecnością zaszczyci zjazd adwokatów w Krakowie.
Jeden z biznesmenów wyraził w radiu pogląd, że niektórzy ludzie mogą zrozumieć poczynania obecnej władzy, ale pieniądze tych poczynań raczej nie zrozumieją.
W morzu informacji mających na celu oczernianie nas i naszego kraju wyłowiłem np. taką, że zaledwie 41 tys. Polaków dysponuje milionem dolarów, podczas gdy w takich Stanach Zjednoczonych milionerów jest 14 mln, w Japonii – 2,64 mln, a w W. Brytanii – 2,05 mln.
Gdy zachodnia muzyka alternatywna wydaje się banalna, trzeba poszukać innej alternatywy. Dlatego przez okrągły rok egzotyczni artyści występują w Polsce na równych prawach, poza obiegiem muzyki ludowej.