Książki

Książka muzeum

Recenzja książki: Katie Scott, Kathy Willis, „Botanicum”

materiały prasowe
Otwieramy książkę i trafiamy do muzeum roślin, które kiedykolwiek rosły na Ziemi albo rosną dziś w najdalszych zakątkach.

Całość przypomina XIX-wieczną encyklopedię z rycinami, fascynującą i dla dzieci, i dla dorosłych. I nie bez przyczyny, bo ilustratorkę inspirowały ryciny XIX-wiecznego przyrodnika Ernesta Haeckla. Z kolei autorką tekstów jest dyrektorka wydziału naukowego Ogrodów Botanicznych w Kew i wykładowczyni w Oksfordzie. Każda strona oprócz wiedzy przynosi działające na wyobraźnię kształty roślin – paradoksalnie bardzo malownicze są na przykład niepozorne glony. Ta książka nadaje się do wspólnego studiowania i rozmów o tym, co jeszcze istnieje, a co już jest tylko na obrazku. Czy grzyby są roślinami? I czy różowy ananas smakuje tak samo jak ten, który znamy.

Katie Scott (ilustracje), Kathy Willis (tekst), Botanicum, przeł. Katarzyna Rosłan, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2016

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o życiu i jazzie Krzysztofa Komedy

Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Jakub Knera
09.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną