Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Świat

Merkel musisz!

Czy Angela Merkel utrzyma Europę

Angela Merkel nigdy nie prezentowała się jako wizjonerka, raczej jako chłodna analityczka realnych możliwości. Angela Merkel nigdy nie prezentowała się jako wizjonerka, raczej jako chłodna analityczka realnych możliwości. Fabrizio Bensch/Reuters / Forum
Liberalny świat odetchnął z ulgą – Angela Merkel powalczy o czwartą kadencję kanclerską. Ale sama do końca nie wierzy, że zatrzyma falę populizmu.
Po 11 latach kanclerzowania respekt, jakim się cieszy Merkel za granicą, nie przekłada się na jej uznanie w kraju.Hermann Bredehorst/Polaris/EAST NEWS Po 11 latach kanclerzowania respekt, jakim się cieszy Merkel za granicą, nie przekłada się na jej uznanie w kraju.

Długo trwało, nim Angela Merkel zdecydowała się wystartować na czwartą kadencję kanclerską. To znaczy, że nie była pewna, czy chce, może i powinna przewodzić krajowi i swej partii w czasach, które coraz mniej są jej epoką. Prezydentem USA został Donald Trump, który lekceważy Europę i NATO. Unia Europejska musi sobie radzić z Brexitem i naporem nacjonalistów demontujących liberalną demokrację. W Turcji panuje Recep Tayyip Erdoğan, a w Rosji – Władimir Putin, który chce wypchnąć Amerykanów z Europy i rozciągnąć nad nią własny parasol.

Polityka 49.2016 (3088) z dnia 29.11.2016; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Merkel musisz!"
Reklama