red.
29 listopada 2016
Konkurs im. Mieczysława F. Rakowskiego rozstrzygnięty
W ubiegłym roku redakcja POLITYKI wraz z rodziną Mieczysława F. Rakowskiego ustanowiła nagrodę za najlepszą pracę magisterską o PRL imienia swojego długoletniego naczelnego.
Jury wytypowało 10 prac finałowych spośród wszystkich (21) nadesłanych na konkurs:
Bartosz Barański, „Dominanta i tonika w kompozycji miejskiej Warszawy na przykładzie PKiN. Przestrzenne rozważania na tle analogii muzycznych”.
Katarzyna Lincer, „Artystyczny wystrój i wyposażenie trójmiejskich lokali gastronomicznych w okresie powojennym (1945–1989)”.
Natalia Krygowska, Anna Filimowska, „Moja chata z kraja.
Jury wytypowało 10 prac finałowych spośród wszystkich (21) nadesłanych na konkurs: Bartosz Barański, „Dominanta i tonika w kompozycji miejskiej Warszawy na przykładzie PKiN. Przestrzenne rozważania na tle analogii muzycznych”. Katarzyna Lincer, „Artystyczny wystrój i wyposażenie trójmiejskich lokali gastronomicznych w okresie powojennym (1945–1989)”. Natalia Krygowska, Anna Filimowska, „Moja chata z kraja. Studium granic funkcjonujących w opowieściach mieszkańców polskiej Orawy”. Barbara Turek, „PRL w świadomości historycznej młodzieży licealnej na Lubelszczyźnie”. Katarzyna Szordykowska, „Odrodzenie spółdzielczości mieszkaniowej na przykładzie działalności PSM Przymorze w latach 1959–1982”. Olga Szymanowska, „Kobieta samotna. Zagadnienie kobiecej samotności w Polsce po II wojnie światowej”. Konrad Banaś, „Władysław Wolski. Meandry kariery komunistycznego działacza 1944–1950”. Maciej Górecki, „Długi i szary… Papier toaletowy w PRL”. Sonia Knapczyk, „Zawsze to jest swój chleb. Powojenne osadnictwo w Bieszczadach w świetle źródeł autobiograficznych”. Piotr Wach, „Prawo własności według kodeksu cywilnego PRL z dnia 22.04.1964 r. oraz kodeksu cywilnego NRD z dnia 17 czerwca 1975 r.”. Podobnie jak w ubiegłym roku poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Także i tym razem zostały one przygotowane w różnych ośrodkach akademickich w kraju, zresztą nie tylko na wydziałach nauk historycznych. Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody po 7500 zł za najlepszą pracę magisterską o PRL: Bartoszowi Barańskiemu za pracę „Dominanta i tonika w kompozycji miejskiej Warszawy na przykładzie PKiN. Przestrzenne rozważania na tle analogii muzycznych”; praca powstała pod kierunkiem dr. Mikołaja Madurowicza w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrze
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.