Ludzie i style

Ach, ci prezydenci

Skandaliści w Białym Domu: Donald Trump nie będzie pierwszy

Grover Cleveland, zanim został prezydentem USA, był szeryfem nazywanym „Katem z Buffalo”, bo potrafił osobiście powiesić skazańca. Grover Cleveland, zanim został prezydentem USA, był szeryfem nazywanym „Katem z Buffalo”, bo potrafił osobiście powiesić skazańca. Roger Viollet Collection / Getty Images
Jeśli przyjrzymy się szalonym przypadkom amerykańskiej władzy, uznamy, że Donald Trump nie będzie zapewne ani najbardziej skandalizującym, ani najbardziej nieobliczalnym prezydentem w historii USA.
Prezydent Harry Truman był nie tylko wysportowany, był także członkiem Ku Klux Klanu, co miało pomóc mu w karierze sędziego.Bettmann Archive/Getty Images Prezydent Harry Truman był nie tylko wysportowany, był także członkiem Ku Klux Klanu, co miało pomóc mu w karierze sędziego.

Skandale z udziałem Trumpa wyciągane na widok publiczny w trakcie kampanii wyborczej niejednego komentatora zmuszały do wyciągania niezwykle kategorycznych wniosków: „Ameryka takiego prezydenta jeszcze nie miała!”. Nie miała? Amerykańska demokracja wyhodowała więcej ekscentrycznych przywódców z osobliwymi zainteresowaniami, życiorysami i poglądami niż wszystkie europejskie razem wzięte. W przeszłości Ameryka wybierała na ojca narodu półanalfabetę i hazardzistę, seksoholika chwalącego się rozmiarem swojego przyrodzenia, dwóch polityków, którzy widzieli UFO, i dwóch takich, którzy trzymali w łazience aligatory.

Polityka 49.2016 (3088) z dnia 29.11.2016; Ludzie i style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Ach, ci prezydenci"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021