Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Chcesz zapomnieć o trudnym dniu? Lepiej zrezygnuj ze snu...

Według chińskich naukowców drzemka sprawi, że przykre doświadczenie zostanie w naszej pamięci dużo dłużej, być może na zawsze. Według chińskich naukowców drzemka sprawi, że przykre doświadczenie zostanie w naszej pamięci dużo dłużej, być może na zawsze. Alexandre Vanier / StockSnap.io
Naukowcy z Chin dowodzą, że „przesypianie” stresujących zdarzeń może być dużym błędem.

Sen to zdrowie. Co do tego nikt nie ma już najmniejszych wątpliwości, szczególnie po światowym sukcesie książki „The Sleep Revolution” Arianny Huffington.

Autorka, która jest równocześnie właścicielką „The Huffington Post”, przez wiele lat sama nie dosypiała, żyjąc w iście szaleńczym tempie. Pewnego dnia zemdlała z wycieńczenia i obudziła się w kałuży krwi. To przeżycie skłoniło ją do napisania książki o higienie snu, która szybko stała się amerykańskim bestsellerem, podbijając jednocześnie serca hollywoodzkich celebrytów.

Nagle gwiazdy zamiast pozować do zdjęć na eleganckich przyjęciach, zaczęły wrzucać do mediów społecznościowych swoje fotografie w piżamach, z książką Huffington w ręku. Moda na sen szybko rozlała się po USA, a drzemka stała się najlepszym rozwiązaniem niemal każdego problemu. Tymczasem naukowcy udowodnili, że istnieją sytuacje, kiedy lepiej odmówić sobie oddania się w objęcia Morfeusza.

Sen nie jest lekarstwem na wszystko?

Jak donosi magazyn „Nature Communications”, zespół dr. Yunzhe Liu z Uniwersytetu w Pekinie stwierdził, że sen może przyczynić się do lepszego zachowania się w naszej pamięci przykrych doświadczeń, o których wolelibyśmy zapomnieć.

Kiedy śpimy, nasz mózg transportuje doświadczenia, które spotkały nas tego dnia, z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Dlatego po gruntownej nauce do egzaminu dobrze jest pamiętać o kilku godzinach mocnego snu. Dzięki temu nasz mózg lepiej poradzi sobie z postawionym przed nim zadaniem.

Naukowcy z Pekinu postanowili sprawdzić, czy ten mechanizm działa podobnie w przypadku wspomnień, które usilnie staramy się wyprzeć z naszej pamięci. W tym celu przeprowadzili eksperyment, w którym 73 ochotnikom pokazywano 26 policyjnych portretów, z których każdy prezentowany był razem z wstrząsającą fotografią.

Następnie grupę podzielono na dwie części. Pierwsza pół godziny po pokazaniu zdjęć przechodziła przez serię ćwiczeń mających na celu wyparcie z pamięci niechcianych obrazów. Druga przechodziła identyczne ćwiczenia dopiero następnego dnia, po nocy przespanej w łóżku. Następnie zespół dr. Yunzhe Liu pokazywał obu grupom te same policyjne portrety, prosząc jednocześnie o przyporządkowanie ich do odpowiednich zdjęć.

Badacze chcieli sprawdzić, czy ćwiczenia mające na celu „zapomnienie” emocjonalnych fotografii będą działały lepiej po czy przed nocnym snem. Okazało się, że osoby, które przespały noc, miały dużo większy problem z wyparciem niechcianych informacji niż członkowie grupy, która zaczęła pracować nad „zapominaniem” tego samego dnia, w którym oglądali zdjęcia.

Zdaniem badaczy dowodzi to, że ten sam mechanizm, który działa na naszą korzyść przy nauce w codziennej praktyce, może przyczynić się do tego, że dłużej będziemy się borykać z wspomnieniami nieprzyjemnych sytuacji. Dlatego jeżeli chcemy o czymś zapomnieć, warto oprzeć się pokusie „przespania” problemu. Według chińskich naukowców drzemka sprawi, że przykre doświadczenie zostanie w naszej pamięci dużo dłużej, być może na zawsze.     

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną