Nauka

Niech rozum puknie się w głowę

Komu zagraża sztuczna inteligencja

Nadchodzi nowa era – maszyn. Nadchodzi nowa era – maszyn. Andrzej Wójcicki/Science Photo Library / Getty Images
Prawica mówi o klęsce oświecenia. Zamiast „samo­bójczego” kultu rozumu i postępu, proponuje powrót do religii i tradycji. Ale to nie krytyka rozumu jest dziś potrzebna, lecz kapitalizmu.
Świat silnej sztucznej inteligencji już nie będzie ludzi potrzebował.iLexx/PantherMedia Świat silnej sztucznej inteligencji już nie będzie ludzi potrzebował.

Postęp techniczny przyspiesza, wystarczy spojrzeć na nagłówki prasowe. I na sklepowe półki, na których co kilka miesięcy następuje wymiana smartfonów na nowe, jeszcze większe i lepsze. Samochody już dawno przestały być urządzeniami do transportu, są teraz mobilnymi centrami komunikacyjno-rozrywkowymi nafaszerowanymi elektroniką i sztuczną inteligencją. Kierowca zaczyna coraz bardziej przeszkadzać swoją ludzką nieprzewidywalnością, więc upowszechnia się pomysł, by go wyeliminować z gry.

Polityka 52/53.2016 (3091) z dnia 18.12.2016; Nauka ; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Niech rozum puknie się w głowę"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021