Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czas już przyszły

Książka opisująca świat, który wymyka się pojęciom

Największym problemem współczesnej rzeczywistości jest to, że nie daje się zamknąć w stare pojęcia. Największym problemem współczesnej rzeczywistości jest to, że nie daje się zamknąć w stare pojęcia. Eugene Kuklev / Getty Images
Niemożliwe stało się w polityce normą, a o dynamice wydarzeń decyduje rytm wpisów na Twitterze. Czy o takim świecie można jeszcze pisać książki?
materiały prasowe

Żyjemy nie tylko w ciekawych, ale i paradoksalnych czasach. Rzeczywistość przyspiesza, więc coraz trudniej nadążyć z jej opisem, lecz coraz też bardziej tego opisu potrzebujemy, by zrozumieć sens tego, co się dzieje. Czy wydarzenia, które obserwujemy na Bliskim Wschodzie, w Ukrainie, Libii, Afryce są już oznakami trzeciej wojny światowej, czy tylko wyrazem chaosu wytworzonego przez trwający od blisko dekady kryzys instytucjonalny i gospodarczy?

Jak jednak formułować odpowiedzi, gdy w trakcie analizy pojawiają się takiej wagi fenomeny polityczne, jak Brexit i wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych? Nawet jeśli ktoś je przewidział, to jak analizować możliwe konsekwencje? Mówienie, że przecież nie pierwszy raz prezydentem USA zostaje ekscentryk, populista i izolacjonista, nie uspokaja. Wszak historia, jeśli się powtarza, to jedynie jako farsa, a to kiepska dla nas pociecha.

To dobry czas, by sięgnąć po książkę „Przesilenie. Nowa kultura polityczna” wydaną przez Europejskie Centrum Solidarności. Powstała w bardzo prosty sposób, jako zbiór esejów gości Centrum, którzy na jego zaproszenie przez kilka ostatnich lat wygłaszali w Gdańsku wykłady o współczesnym świecie. Formuła wręcz banalna, często też dająca marny wynik, w tym przypadku jednak okazała się doskonałym kluczem, by nie tracąc analitycznej głębi, nadążać za duchem czasu.

Jacek Kołtan, redaktor tomu i organizator wykładowego cyklu, zdołał zgromadzić znakomitych autorów – jeśli komuś nie wystarczy Ulrich Beck, Alain Touraine i Jeffrey Goldfarb, na pewno z pożytkiem pozna przemyślenia Sławomira Magali, Jadwigi Staniszkis, Leszka Koczanowicza. A to tylko niewielka próbka osób – wybitnych badaczy społecznego świata i filozofów, którzy jednak nie ograniczają się do funkcji akademickich, lecz są intelektualistami.

Polityka 4.2017 (3095) z dnia 24.01.2017; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas już przyszły"
Reklama