Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Polowanie na raka

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Jak pogodzić fakty z nadzieją?

4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. 4 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. PantherMedia
Jak pisać o nowotworach, żeby nie zabijać nadziei?

„Wyobraźcie sobie komórki, które wędrują po mózgu, polują na raka i niszczą go, zanim same znikną bez śladu” – tak rozpoczyna się artykuł w ostatnim internetowym wydaniu magazynu „Science”, poświęcony przeprogramowanym komórkom skóry zmniejszającym guzy mózgu u myszy. Eksperyment dotyczył glejaków – paskudnych nowotworów, z którymi trudno sobie poradzić, a które obok oponiaków należą do najczęstszych guzów rozwijających się w tkance mózgowej.

Oczywiście od badań na gryzoniach, nawet udanych i obiecujących, do wykorzystania ich u człowieka droga jeszcze bardzo daleka. Ale zawsze istnieje promyk nadziei, że nową strategię leczenia – wykorzystana w badaniach podstawowych i przedklinicznych z udziałem zwierząt – skoro ma sens, można ją będzie również wypróbować kiedyś u ludzi.

W poszukiwaniu leku na raka

W tym wypadku po raz kolejny sprawdziła się zasadność stosowania komórek macierzystych pobranych ze skóry, które po „spersonalizowaniu” i podaniu do tkanki nowotworowej zmniejszyły guz od 2 do 5 proc. w stosunku do ich pierwotnego rozmiaru. I tylko 4 dni zajęło naukowcom przygotowanie tej amunicji.

Tego rodzaju naukowe odkrycia niemal codziennie wypełniają prasowe serwisy na całym świecie. Dziś dowiadujemy się o nowej doświadczalnej metodzie leczenia glejaków, jutro dowiemy się o innym chytrym planie pokonania raka prostaty lub żołądka. Setki pacjentów wyczekuje tych wiadomości, choć przecież historie podobnych odkryć powinny nauczyć nas pokory. Choroby nowotworowe w przeważającej mierze są przeciwniczkami, których nie udaje się łatwo pokonać. Choć oddajmy sprawiedliwość: w porównaniu z tym, co medycyna mogła zaoferować nawet tylko dwie dekady temu, mamy mnóstwo sukcesów i zwycięstw.

Inteligentne leki onkologiczne dopasowane do indywidualnych potrzeb chorego – oto nad czym głowią się dziś onkolodzy i co stosują na co dzień u coraz większej liczby chorych. Nowotwór u każdej swojej ofiary angażuje inny rodzaj enzymów i komórek, a zatem każdą terapię trzeba skroić na miarę zapisaną w genach pacjenta.

Rak nie musi zabijać, jeśli nie prześpimy szansy jego szybkiego wykrycia

Tymczasem na temat raka piersi lub raka jajnika może powstać w gazecie jeden artykuł i każda ze stu kobiet czytelniczek, które mają sto różnych odmian raków piersi, pomyśli, że to jest tekst właśnie o niej. O jej raku! Uogólnienia to rzecz dla mediów typowa, może nawet niezbędna. Ale czy właściwie odbierana przez opinię publiczną?

Warto więc dziś, w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, zadać sobie pytanie, jak pogodzić informację najbardziej kompetentną (opartą na faktach – jak zwykle upartych) i do której każdy ma prawo, z tą czarodziejką nadzieją i jej magiczną władzą, której jak tonący koła ratunkowego chwytają się pacjenci oraz ich rodziny?

Jest coś jeszcze: zmagania z chorobami nowotworowymi to nie tylko pilna potrzeba wprowadzania do klinik nowych leków, których onkolodzy nie wahają się nazywać „inteligentnymi pociskami”. To również, a może przede wszystkim, potrzeba inteligentnych lekarzy, umiejących postawić właściwą diagnozę, i zasługa naszej czujności, by w porę zgłosić się na badania. 

Rak nie musi zabijać, jeśli sami nie prześpimy szansy jego szybkiego wykrycia.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną