Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Bakteria i Bach

Czym powinna być sztuczna inteligencja według Daniela Dennetta?

Daniel C. Dennett Daniel C. Dennett Basso Cannarsa / EAST NEWS
Jak, cedując myślenie na maszyny, nie zresetować cywilizacji, wyjaśnia filozof umysłu Daniel C. Dennett.

Większość ludzi wolałaby umrzeć, niż pomyśleć; i wielu tak właśnie robi” – Bertrand Russell, 60 znaków. „Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” – Gottfried Wilhelm Leibniz, 34. „Myślę, więc jestem” – Kartezjusz oczywiście, 16 znaków. Czy gdyby żyli, używaliby Twittera? Bo Daniel C. Dennett, jeden z najwybitniejszych i z pewnością najlepiej rozpoznawalny żyjący filozof umysłu, używa, i to chętnie.

Ale nie poprzestawajmy na Twitterze, bo choć politykę można uprawiać w 140 znakach, z filozofią jest inaczej. Przed paroma zaledwie tygodniami Daniel Dennett wydał kolejną książkę „From Bacteria to Bach and Back: The Evolution of Minds”, czyli „Od bakterii do Bacha i z powrotem: Ewolucja umysłów”. To zaktualizowana synteza 50 lat przemyśleń tego amerykańskiego uczonego – oraz przesłanie dla świata. Autor opisuje w niej aleję umysłowego i cywilizacyjnego regresu, która właśnie stanęła przed ludzkością otworem. Czytajmy Dennetta. Warto. Trzeba. W przeciwnym razie wszyscy zginiemy.

Dlaczego dziennikarze tak długo zwlekali z nazwaniem Trumpa tym, kim naprawdę jest: socjopatą?
@danieldennett, 19 lipca 2016

Nowa Księga Stworzenia, spisana piórem entuzjastycznego ateisty z Tufts University pod Bostonem, w skrócie brzmi tak: Życie pojawiło się na Ziemi dawno, dawno temu, ale impetu nabrało dopiero z chwilą pojawienia się komórek wyposażonych w jądro. Mogły one znacznie dynamiczniej niż komórki go pozbawione rozpychać się w oferowanej przez ewolucję przestrzeni potencjalnych możliwości. Życie zakwitło. Wydarzały się rzeczy, które prawie nigdy się nie wydarzają. Ale – jak pisze Dennett – przyroda to bezrozumny eksperymentator, bezwstydny, nieograniczany budżetem – i posiadający cały czas na świecie.

Polityka 13.2017 (3104) z dnia 28.03.2017; Nauka; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Bakteria i Bach"
Reklama