Mechanizm z Antykitery to astronomiczny kalkulator

Kosmos z trójkątnymi ząbkami
Wiemy już prawie na pewno, do czego służyło tajemnicze urządzenie znalezione we wraku statku, który zatonął ponad dwa tysiące lat temu.
Zrekonstruowany mechanizm z Antykitery, symulujący ruch obiektów na niebie, obok fragment odnaleziony w zatopionym statku
SPL/EAST NEWS

Zrekonstruowany mechanizm z Antykitery, symulujący ruch obiektów na niebie, obok fragment odnaleziony w zatopionym statku

Odkrycie w 1901 r. antycznego wraku, który zatonął na Morzu Jońskim koło wyspy Antykitery około 70 r. p.n.e., należy do bardziej spektakularnych w archeologii podwodnej. Nie dość, że przewożono na nim mnóstwo brązowych i marmurowych rzeźb, naczyń i monet, to nurkowie wydobyli z dna sklejone w bryłę kółka jakiegoś urządzenia. W pierwszej chwili chciano je wyrzucić, podejrzewając, że to resztki nowożytnego zegara, ale w końcu trafiło do magazynu.

Grecki archeolog Valerios Stais już wtedy twierdził, że to może być antyczne urządzenie astronomiczne, ale niewielu wierzyło, by starożytni mieli wiedzę techniczną umożliwiającą budowę tak precyzyjnej maszyny.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj