63 lata, o pokolenie młodszy mąż i rola pierwszej damy Francji. Czy Brigitte Macron to nowa Brigitte Bardot? Symbol kolejnej rewolucji obyczajowej, która już się dzieje, a jedynie potrzebowała ikony?
Dopóki Platforma była słaba, wyśmiewano się z niej. Kiedy się wzmocniła w sondażach, jest atakowana ze wszystkich stron bardziej niż PiS. Zaczyna powracać atmosfera z 2015 r., w której Kaczyński dostał na tacy pełnię władzy.
Wiemy już, jak – wobec opresji i uzurpacji władzy – ważna jest solidarność środowiskowa.
Stacja TVN7 musiała wiedzieć, że udostępnia nierzetelny film, gdyż przesunęła jego emisję z kwietnia na maj po protestach, m.in. Naczelnej Izby Lekarskiej.
Mija 20. rocznica referendum konstytucyjnego, Andrzej Duda wzywa do zmiany konstytucji i do referendum (a przecież obecna konstytucja mu nie przeszkadza!) – jest to więc dobry moment, abym jako członek tamtej Komisji Konstytucyjnej przypomniał, czego potrzeba, aby uchwalić ustawę zasadniczą.
Według praw natury w Europie i Azji na 100 dziewczynek powinno przypadać 105 chłopców, a w Afryce – 103.
Na medialnym zapleczu PiS ponoć czai się piąta kolumna. Nie wiadomo tylko, po której stronie frontu. W wojnie „Gazety Polskiej” z tygodnikiem „wSieci” chodzi o pieniądze i wpływy. I jeszcze o prawicową duszę.
11 maja Patryk Jaki na swoje 32. urodziny dostał prezent od Beaty Szydło – nominację na szefa komisji reprywatyzacyjnej. Nowo powołanego organu, który ma wyjaśnić afery związane z reprywatyzacją warszawskich nieruchomości.
„Chcemy męszczyzn a nie ciot” – głosił rozpaczliwie transparent młodych nacjonalistów. Wzrost szowinizmu, ksenofobii to efekt frustracji młodych mężczyzn wychowywanych nie do tej rzeczywistości.
Stoiska handlowe w placówkach Poczty Polskiej wyglądają jak jasnogórskie stragany z dewocjonaliami. I jak partyjna księgarnia. Poczta dzieli i segreguje Polaków.
Siwy 82-latek stanął na wprost defilujących w Warszawie narodowców. Chwilę później, spacyfikowany przez policję, leżał na chodniku. I tak został bohaterem.
Burmistrz Bogatyni chciał zostać prekursorem weekendu ze śp. Lechem Kaczyńskim. Oniemiał nawet PiS.
Polityka lokalowa miast sprowadza się do zasady: jak najmniej lokali. I lokatorów.
Rozmowa z historykiem gospodarki Walterem Scheidelem o tym, dlaczego ci, co mają więcej, nie chcą się dzielić z tymi, co mają mniej, i dlaczego sprowadza to na ludzi katastrofy, które mają te nierówności choć trochę wyrównać.
W czerwcu rozmowy komórkowe w UE mają być tak tanie jak w ojczyźnie. Szkoda, że polscy operatorzy próbują obejść nowe przepisy.
Podczas najbliższego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent USA po raz pierwszy zapyta nie o to, co Ameryka może zrobić dla Europy, ale co Europa może zrobić dla Ameryki.
Dotąd geografia Polski była naszym przekleństwem. Teraz znaleźliśmy się na nowym jedwabnym szlaku wiodącym z Chin do Europy. Tyle że to na razie rysunek na papierze.
Hiszpański parlament zdecydował o ekshumacji szczątków Francisco Franco z jego mauzoleum. Potrzebna była do tego zmiana pokoleniowa.
Pierwsza publiczna głodówka w PRL została podjęta w intencji uwolnienia robotników skazanych za udział w protestach czerwcowych 1976 r. oraz opozycjonistów z KOR uwięzionych za niesienie im pomocy.
Antoni Kroh, laureat tegorocznej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę „Za tamtą górą”, o tym, kim są Łemkowie i dlaczego tak mało o nich wiemy.
Żeby mieć sąsiada, trzeba sąsiada poznać. Nieocenionym narzędziem w naszych relacjach z Niemcami jest wielotomowa Poznańska Biblioteka Niemiecka pod redakcją Huberta Orłowskiego.
Masowy atak na niemiecką kolej, angielskie szpitale, hiszpańskie telefony, chińskie bankomaty i rosyjskie ministerstwa boleśnie uświadomił nam, jak kruche jest cyberbezpieczeństwo.
Wiemy już prawie na pewno, do czego służyło tajemnicze urządzenie znalezione we wraku statku, który zatonął ponad dwa tysiące lat temu.
Proszą nas czasem państwo, by napisać o czymś, na co stać zwykłego człowieka. Niestety, zwykłego człowieka nie stać na żaden nowy sprzęt, a jednak rynek elektroniku użytkowej w Polsce rośnie.
„Piraci” jako czysty film przygodowy jednak nużą.
Przyjemna opowieść szkatułkowa, film w filmie.
Ogląda się ten sceniczny miszmasz, niekiedy rysowany zbyt grubą kreską i wywołujący rechot na widowni, z niemal niesłabnącym zainteresowaniem i przyjemnością.
Książka Wichy, wychodzi od konkretów i przedmiotów, żeby mówić prosto w oczy o tym, co ważne.
Tropienie utopijnych idei – z Międzymorzem na czele – jest dla Szczerka nie lada frajdą.
Na płycie przeważają urzekające ballady.
Niemal w całości płyta instrumentalna i, niestety, dość krótka.
Przewodnim hasłem programu głównego tegorocznej, piętnastej już edycji Miesiąca Fotografii jest „Zewnątrz wewnątrz”, czyli refleksja nad tym, że „fotografia zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz”.
Dzieci zwykle nie martwią się o pieniądze. Jednak bohaterowie książki „Rycerze złotego runa” muszą je zdobyć, aby pomóc bezradnym dorosłym. I jak to robią!
Zmiana dyrekcji w kierowanym przez Ministerstwo Kultury Starym Teatrze w Krakowie jasno pokazuje, jaką wizję polskiej kultury ma PiS. Importowaną.
Gorillaz, animowany zespół Damona Albarna, po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Grające i śpiewające postacie występują jako hologramy, a ich teledyski i koncerty można oglądać w wirtualnej rzeczywistości. Czy to przyszłość muzyki?
Album Beatlesów „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, wydany pół wieku temu – 1 czerwca 1967 r. – powszechnie uznano za preludium do hipisowskiego „lata miłości”. Za co go kochać dziś?
Za Wielkim Murem fantastyka naukowa nie tylko wreszcie rozkwita, ale również – poprzez Stany Zjednoczone – prezentuje się światu. Do Polski trafia głośny „Problem trzech ciał” Liu Cixina.
Gdzie się podziała pańska kokieteria, panie prezydencie? Gdzie są niegdysiejsze śniegi?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Producenci nowych substancji z kręgu nootropów zapowiadają wspomaganie mózgu i „całkowitą optymalizację człowieka”. Wszystko wskazuje, że ich dopalacze działają tylko teoretycznie.
W porównaniu z innymi dziedzinami kultury muzyka rozrywkowa wydawała się dla władzy oazą bezpieczeństwa, na którą wpływać można budżetem i ramówką telewizyjną. Otóż nie.
Mamy nadzieję, że Niezbędnik Dublera będzie pomocny nowym sędziom, dyplomatom, oficerom, dziennikarzom obejmującym najwyższe stanowiska.
Straszne jest to spojrzenie lekarza i straszna jest jego władza nad nami.
Katowicki Kongres Prawników Polskich obradował tuż przed pogromem szykowanym przez państwo PiS.
Dobrze być inną. To rodzaj ulgi. No, i nikt was z nikim innym nie pomyli, bo jesteście charakterystyczne.
Wybierającym się do Polski uchodźcom należy uświadomić, jak wielkie zagrożenie stwarzają w ten sposób dla Polski i Polaków, a także, niestety, dla siebie.
Krok po kroku uczą się, jak być dobrymi matkami i ojcami. Bo złymi już byli.