Nauka

Pułapka na niewidzialne

Na tropie cząstek ciemnej materii

Eksperyment XENON1T: z lewej basen z cylindrem, z prawej stanowiska badawcze Eksperyment XENON1T: z lewej basen z cylindrem, z prawej stanowiska badawcze National Institute of Nuclear Physics/Gran Sasso Laboratory/Roberto Corrieri, Patrick de Perio
Istnienie ciemnej materii we Wszechświecie to jedna z największych zagadek nauki. W jej wyjaśnieniu ma pomóc ukryty we włoskich górach cylinder wypełniony ponad trzema tonami ciekłego ksenonu.
Tego szukamy. Gromada galaktyk Abel 520. Kolor różowy to widzialny gorący gaz. Obszary ciemnej materii zostały zaznaczone na niebiesko.NASA Tego szukamy. Gromada galaktyk Abel 520. Kolor różowy to widzialny gorący gaz. Obszary ciemnej materii zostały zaznaczone na niebiesko.

Od dłuższego czasu wiadomo, że gdyby we Wszechświecie istniała tylko materia barionowa, a więc ta, z której zbudowane są gwiazdy i my sami, kosmos, jaki obserwujemy obecnie, nie mógłby powstać. Materii barionowej jest bardzo mało – ok. 20 proc., reszta zaś to materia ciemna, której nie widać i która oddziałuje z materią widzialną jedynie grawitacyjnie. Ta ciemna, niewidoczna materia wypełnia wszystko i znajduje się tuż obok nas. Niestety, nie wiemy, czym jest.

Polityka 23.2017 (3113) z dnia 06.06.2017; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Pułapka na niewidzialne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021