Nauka

Bardzo twardy brexit

Wielka Brytania oddzieliła się od Europy już 400 tys. lat temu

Siedem Sióstr, malownicze angielskie klify widziane z Seaford Head w East Sussex Siedem Sióstr, malownicze angielskie klify widziane z Seaford Head w East Sussex Ruth Tomlinson / Getty Images
Wielka Brytania po raz pierwszy oddzieliła się od Europy ponad 400 tys. lat temu w wyniku nagłego wydarzenia o skali i gwałtowności przypominającej biblijny kataklizm.
Alabastrowe Wybrzeże klifowe w Normandii w okolicy francuskiego miasteczka EtretatFrancis Cormon/Getty Images Alabastrowe Wybrzeże klifowe w Normandii w okolicy francuskiego miasteczka Etretat

Z geologicznego punktu widzenia Brytania (tzn. Anglia, Walia i Szkocja, ale bez Irlandii) jest integralną częścią Europy i przez wiele ostatnich milionów lat stanowiła półwysep mocno przycumowany do naszego kontynentu. Widać to dobrze na mapach geologicznych, które pokazują, że wielkie struktury tektoniczne przechodzą między Francją a Anglią przez kanał La Manche, jakby go w ogóle nie było. W szczególności dotyczy to tzw. antykliny Weald-Artois, której północna część jest po stronie angielskiej (Weald), a południowa – po francuskiej (Artois).

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Bardzo twardy brexit"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021