Nauka

Bardzo twardy brexit

Wielka Brytania oddzieliła się od Europy już 400 tys. lat temu

Siedem Sióstr, malownicze angielskie klify widziane z Seaford Head w East Sussex Siedem Sióstr, malownicze angielskie klify widziane z Seaford Head w East Sussex Ruth Tomlinson / Getty Images
Wielka Brytania po raz pierwszy oddzieliła się od Europy ponad 400 tys. lat temu w wyniku nagłego wydarzenia o skali i gwałtowności przypominającej biblijny kataklizm.
Alabastrowe Wybrzeże klifowe w Normandii w okolicy francuskiego miasteczka EtretatFrancis Cormon/Getty Images Alabastrowe Wybrzeże klifowe w Normandii w okolicy francuskiego miasteczka Etretat

Z geologicznego punktu widzenia Brytania (tzn. Anglia, Walia i Szkocja, ale bez Irlandii) jest integralną częścią Europy i przez wiele ostatnich milionów lat stanowiła półwysep mocno przycumowany do naszego kontynentu. Widać to dobrze na mapach geologicznych, które pokazują, że wielkie struktury tektoniczne przechodzą między Francją a Anglią przez kanał La Manche, jakby go w ogóle nie było. W szczególności dotyczy to tzw. antykliny Weald-Artois, której północna część jest po stronie angielskiej (Weald), a południowa – po francuskiej (Artois).

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Nauka; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Bardzo twardy brexit"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019