Nauka

Zasuszeni

Zagadka upadku kultury Harappa

Ruiny Harappy, jednego z największych miast cywilizacji doliny Indusu, znajdują się dziś w prowincji Pendżab w Pakistanie. Ruiny Harappy, jednego z największych miast cywilizacji doliny Indusu, znajdują się dziś w prowincji Pendżab w Pakistanie. G. Nimatallah/De Agostini / Getty Images
Co łączy starożytny Egipt z tajemniczą cywilizacją doliny Indusu? Kłopoty z klimatem.
Częściowo zrekonstruowany zbiornik na deszczówkę w mieście Lotal (dziś Indie).Dinodia Photos/Alamy Częściowo zrekonstruowany zbiornik na deszczówkę w mieście Lotal (dziś Indie).

Trzy najstarsze cywilizacje wyrosły w dolinach wielkich rzek – Nilu, Tygrysu i Eufratu oraz Indusu, ale to ta ostatnia, zwana kulturą Harappa, jest najmniej poznana i najbardziej tajemnicza. Przede wszystkim dlatego, że sprawia wrażenie utopijnie pokojowej. Podczas gdy królowie Sumeru czy Egiptu ukazywali się w roli zwycięskich wodzów, nad Indusem prawie nie ma śladów wojen, podbojów czy zorganizowanej armii, a w tamtejszych miastach brak przedstawień władców niszczących wrogów.

Polityka 26.2017 (3116) z dnia 27.06.2017; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zasuszeni"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Ucieczka z religii

Masowe protesty w obronie praw kobiet dały nowy impuls ucieczkom z lekcji religii. Trwającym od lat, bo szkolna katecheza to często antyreklama wiedzy, wiary i wartości.

Marcin Piątek
24.11.2020