Nauka

Zasuszeni

Zagadka upadku kultury Harappa

Ruiny Harappy, jednego z największych miast cywilizacji doliny Indusu, znajdują się dziś w prowincji Pendżab w Pakistanie. Ruiny Harappy, jednego z największych miast cywilizacji doliny Indusu, znajdują się dziś w prowincji Pendżab w Pakistanie. G. Nimatallah/De Agostini / Getty Images
Co łączy starożytny Egipt z tajemniczą cywilizacją doliny Indusu? Kłopoty z klimatem.
Częściowo zrekonstruowany zbiornik na deszczówkę w mieście Lotal (dziś Indie).Dinodia Photos/Alamy Częściowo zrekonstruowany zbiornik na deszczówkę w mieście Lotal (dziś Indie).

Trzy najstarsze cywilizacje wyrosły w dolinach wielkich rzek – Nilu, Tygrysu i Eufratu oraz Indusu, ale to ta ostatnia, zwana kulturą Harappa, jest najmniej poznana i najbardziej tajemnicza. Przede wszystkim dlatego, że sprawia wrażenie utopijnie pokojowej. Podczas gdy królowie Sumeru czy Egiptu ukazywali się w roli zwycięskich wodzów, nad Indusem prawie nie ma śladów wojen, podbojów czy zorganizowanej armii, a w tamtejszych miastach brak przedstawień władców niszczących wrogów.

Polityka 26.2017 (3116) z dnia 27.06.2017; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zasuszeni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021