Nauka

Zasuszeni

Zagadka upadku kultury Harappa

Ruiny Harappy, jednego z największych miast cywilizacji doliny Indusu, znajdują się dziś w prowincji Pendżab w Pakistanie. Ruiny Harappy, jednego z największych miast cywilizacji doliny Indusu, znajdują się dziś w prowincji Pendżab w Pakistanie. G. Nimatallah/De Agostini / Getty Images
Co łączy starożytny Egipt z tajemniczą cywilizacją doliny Indusu? Kłopoty z klimatem.
Częściowo zrekonstruowany zbiornik na deszczówkę w mieście Lotal (dziś Indie).Dinodia Photos/Alamy Częściowo zrekonstruowany zbiornik na deszczówkę w mieście Lotal (dziś Indie).

Trzy najstarsze cywilizacje wyrosły w dolinach wielkich rzek – Nilu, Tygrysu i Eufratu oraz Indusu, ale to ta ostatnia, zwana kulturą Harappa, jest najmniej poznana i najbardziej tajemnicza. Przede wszystkim dlatego, że sprawia wrażenie utopijnie pokojowej. Podczas gdy królowie Sumeru czy Egiptu ukazywali się w roli zwycięskich wodzów, nad Indusem prawie nie ma śladów wojen, podbojów czy zorganizowanej armii, a w tamtejszych miastach brak przedstawień władców niszczących wrogów.

Polityka 26.2017 (3116) z dnia 27.06.2017; Nauka; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Zasuszeni"

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019