Lepiej iść do kościoła niż do łóżka. Sprawdź, ile kalorii spalasz i ile zjadasz
Prosty, naukowo potwierdzony sposób na ustalenie, ile (dokładnie) kalorii spalasz, robiąc cokolwiek, a także ile ich przyjmujesz, jedząc, co chcesz.
Istnieje wiele stron i aplikacji, na których można sprawdzić, ile kalorii spalamy. Problemem jest jednak weryfikacja źródeł.
Ryan McGuire/StockSnap.io

Istnieje wiele stron i aplikacji, na których można sprawdzić, ile kalorii spalamy. Problemem jest jednak weryfikacja źródeł.

Sporo kalorii spala się w kościele.
Ruben Hutabarat/Unsplash

Sporo kalorii spala się w kościele.

Liczenie kalorii nie jest dobrym nawykiem. Nieważne, czy walczymy z nadwagą, czy też zwyczajnie staramy się utrzymać wymarzoną figurę – obsesyjne dodawanie (po każdym ciasteczku) i odejmowanie kalorii (po półgodzinnym spacerze do cukierni) nie ma większego sensu i zazwyczaj nie prowadzi do niczego dobrego.

Z drugiej strony, większości osób mierzących się z problemem nadwagi (lub po prostu niezadowolonych ze swojego wyglądu) przynajmniej raz w życiu zdarzyło się wpisać w wyszukiwarkę hasło: „pączek z lukrem i różą – kalorie”. Dlaczego to robimy?

Ze sprawdzaniem kalorii jest jak ze sprawdzaniem snów. Większość osób wie, że to zupełnie bez sensu, ale dopóki nie wklepie w wyszukiwarkę internetową odpowiedniego zwrotu, nie może usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Pewnie każdym kierują nieco inne powody i choć prawdopodobnie w przynajmniej części przypadków należałoby starać się opanować ten kompulsywny odruch, to jest to wyjątkowo trudne.

Dlatego jeśli już dajemy się porwać kaloriomanii, to przynajmniej róbmy to dobrze i korzystajmy z najlepszych dostępnych źródeł. Oto prosty, niezawodny i zaaprobowany przez naukowców sposób na sprawdzenie wartości kalorycznej każdego produktu oraz na ustalenie, ile kalorii spalamy podczas wykonywania poszczególnych aktywności.

Ile kalorii spalam…

Istnieje wiele stron i aplikacji, w których można sprawdzić, ile kalorii spala nasz organizm. Problem polega jednak na tym, że nie bardzo wiadomo, skąd pochodzą dane wykorzystanie przez twórców strony. „Compendium of Physical Activities” jest zbiorem danych stworzonym przez naukowców z Arizona State University i National Cancer Institute. Projekt pierwotnie służył epidemiologom w prowadzonych przez nich badaniach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z precyzyjnie zebranych danych skorzystał użytkownik indywidualny.

Compendium posługuje się jednostką MET, czyli tzw. równoważnikiem metabolicznym. Jeden MET określa zużycie jednej kilokalorii energii przez jeden kilogram masy ciała w ciągu jednej godziny spokojnego siedzenia w fotelu. Wielokrotność jednego MET pozwala na określenie intensywności aktywności fizycznej i to właśnie te dane możemy odnaleźć w „Compendium”. Co z tego wynika?

Mnożąc wartość MET danej czynności przez wagę ciała w kilogramach, otrzymujemy informację, ile kalorii spalamy podczas konkretnej aktywności. Trzeba uczciwie przyznać, że dane zebrane przez naukowców są rozległe. I tak, korzystając z prostego mnożenia, możemy dowiedzieć się, że 60-kilogramowy osobnik w czasie godzinnej mszy świętej, w której aktywnie uczestniczy poprzez śpiewanie, głośne modlenie się, klękanie, wstawanie oraz okazjonalne siedzenie, spala 108 kcal.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną