Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Skąd się biorą nazwy huraganów? I dlaczego są to imiona ludzi?

Huragan Earl Huragan Earl Zach Frailey / Flickr CC by 2.0
Oto jakim systemem posługują się amerykańscy meteorolodzy.

Irma, najsilniejszy huragan nad Oceanem Atlantyckim z wiatrami o prędkości do 300 km/h, zdążył spustoszyć już Karaiby, Kubę i Dominikanę. Dwa dni temu opuścił Florydę i zaczął przemieszczać się w kierunku sąsiednich stanów.

Kilka tygodni wcześniej w USA uderzył inny huragan – Harvey, który wyrządził najdotkliwsze w historii USA straty materialne (ponad 150 miliardów dolarów).

Skąd wzięły się ich imiona? Imiona, które chcąc czy nie chcąc zaczynają kojarzyć się z ogromnymi zniszczeniami?

Czy huragany w ogóle potrzebują imion?

Zwyczaj nadawania imion nawałnicom lub burzom tropikalnym ma około stu lat. Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), ludzie szybciej zapamiętują właśnie imiona niż liczby czy dane techniczne. A informacja o nadchodzącym huraganie powinna trafić do jak największej liczby osób. Posługiwanie się imionami przyczynia się tym samym do tego, że więcej osób przygotowuje się do nadchodzących zdarzeń.

Jak dopasowuje są imiona do huraganów?

Pod koniec XIX wieku huragany otrzymywały przypadkowe nazwy. Nie było w tym żadnej reguły. Atlantycka burza, która zniszczyła maszt z łodzi noszącej imię Antje, stała się znana jako huragan Antje. Później, w połowie XX wieku, zaczęto stosować głównie imiona żeńskie. Proceder ten zakończono w latach 70. pod wpływem protestów ruchu feministycznego.

W 1979 roku zaczęto używać męskich imion. W tym samym czasie amerykańscy meteorolodzy wprowadzili precyzyjny system nazywania huraganów; stworzono zamkniętą listę imion, po jednym na każdą literę alfabetu. Znajdują się na niej te najpopularniejsze – zarówno żeńskie, jak i męskie. Zestawów jest sześć i powracają one cyklicznie co kilka lat. Na przykład lista, którą posługujemy się w tym roku, powróci do użytku w 2023 roku.

W tym roku poprzednim huraganem na Atlantyku był Harvey, który pod koniec sierpnia uderzył w Teksas. Następne w kolejce jest imię Jose. Zostało już ono nadane tropikalnej burzy, która na razie nie jest groźna, ale wkrótce może przybrać na sile.

Oto lista nazw dla regionu Morza Karaibskiego, Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Północnoatlantyckiego:

Tabela huraganówKarolina Żelazińska/PolitykaTabela huraganów

(powiększ tabelę)

Dlaczego niektóre nazwy są usuwane z listy?

Kiedy huragan okazuje się naprawdę niszczycielski i wyrządza duże szkody, znika z powyższej listy. Zastępcza nazwa jest wybierana w czasie zebrania WMO.

Sztormy, którym zmieniono imię, to: Haiyan (dotknął Filipiny w 2013 roku), Sandy (USA, 2012 r.), Katrina (USA, 2005 r.), Mitch (Honduras, 1998 r.) i Tracy (Darwin, 1974 r.).

Na podstawie: „The Telegraph”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Świat kolekcjonerów zabawek. Ludzie bez pasji ich nie zrozumieją

Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.

Juliusz Ćwieluch
28.01.2023
Reklama