Nauka

Skąd się biorą nazwy huraganów? I dlaczego są to imiona ludzi?

Huragan Earl Huragan Earl Zach Frailey / Flickr CC by 2.0
Oto jakim systemem posługują się amerykańscy meteorolodzy.

Irma, najsilniejszy huragan nad Oceanem Atlantyckim z wiatrami o prędkości do 300 km/h, zdążył spustoszyć już Karaiby, Kubę i Dominikanę. Dwa dni temu opuścił Florydę i zaczął przemieszczać się w kierunku sąsiednich stanów.

Kilka tygodni wcześniej w USA uderzył inny huragan – Harvey, który wyrządził najdotkliwsze w historii USA straty materialne (ponad 150 miliardów dolarów).

Skąd wzięły się ich imiona? Imiona, które chcąc czy nie chcąc zaczynają kojarzyć się z ogromnymi zniszczeniami?

Czy huragany w ogóle potrzebują imion?

Zwyczaj nadawania imion nawałnicom lub burzom tropikalnym ma około stu lat. Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), ludzie szybciej zapamiętują właśnie imiona niż liczby czy dane techniczne. A informacja o nadchodzącym huraganie powinna trafić do jak największej liczby osób. Posługiwanie się imionami przyczynia się tym samym do tego, że więcej osób przygotowuje się do nadchodzących zdarzeń.

Jak dopasowuje są imiona do huraganów?

Pod koniec XIX wieku huragany otrzymywały przypadkowe nazwy. Nie było w tym żadnej reguły. Atlantycka burza, która zniszczyła maszt z łodzi noszącej imię Antje, stała się znana jako huragan Antje. Później, w połowie XX wieku, zaczęto stosować głównie imiona żeńskie. Proceder ten zakończono w latach 70. pod wpływem protestów ruchu feministycznego.

W 1979 roku zaczęto używać męskich imion. W tym samym czasie amerykańscy meteorolodzy wprowadzili precyzyjny system nazywania huraganów; stworzono zamkniętą listę imion, po jednym na każdą literę alfabetu. Znajdują się na niej te najpopularniejsze – zarówno żeńskie, jak i męskie. Zestawów jest sześć i powracają one cyklicznie co kilka lat. Na przykład lista, którą posługujemy się w tym roku, powróci do użytku w 2023 roku.

W tym roku poprzednim huraganem na Atlantyku był Harvey, który pod koniec sierpnia uderzył w Teksas. Następne w kolejce jest imię Jose. Zostało już ono nadane tropikalnej burzy, która na razie nie jest groźna, ale wkrótce może przybrać na sile.

Oto lista nazw dla regionu Morza Karaibskiego, Zatoki Meksykańskiej i Oceanu Północnoatlantyckiego:

Tabela huraganówKarolina Żelazińska/PolitykaTabela huraganów

(powiększ tabelę)

Dlaczego niektóre nazwy są usuwane z listy?

Kiedy huragan okazuje się naprawdę niszczycielski i wyrządza duże szkody, znika z powyższej listy. Zastępcza nazwa jest wybierana w czasie zebrania WMO.

Sztormy, którym zmieniono imię, to: Haiyan (dotknął Filipiny w 2013 roku), Sandy (USA, 2012 r.), Katrina (USA, 2005 r.), Mitch (Honduras, 1998 r.) i Tracy (Darwin, 1974 r.).

Na podstawie: „The Telegraph”

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama