Nauka

Cyceron pozdrawia Attyka

O sztuce pisania listów

Uczniowie na zajęciach u gramatyka, rzymski relief z II w. n.e. z Muzeum w Trewirze. Uczniowie na zajęciach u gramatyka, rzymski relief z II w. n.e. z Muzeum w Trewirze. AN
Minęły czasy, gdy pisania listów uczono w szkole, ale i dziś w mailach cenimy elegancję sformułowań, literacki polot i ironię. Arcymistrzem tej sztuki był Cyceron, którego listy do przyjaciela Attyka ukazały się niedawno w nowym przekładzie.
Marek Tulliusz Cyceron, (106-43 p.n.e.), rzeźba sprzed Pałacu Sprawiedliwości w RzymieAlamy/BEW Marek Tulliusz Cyceron, (106-43 p.n.e.), rzeźba sprzed Pałacu Sprawiedliwości w Rzymie

”Cicero Attico salutem! Musisz wiedzieć, że niczego tak bardzo mi teraz nie brakuje, jak człowieka, z którym mógłbym podzielić się wszystkim, co napawa mnie troską; który by mnie kochał, był mądry; z którym rozmawiałbym bez kłamstwa, bez udawania, bez tajemnic”, pisał ponad 2 tys. lat temu Marek Tulliusz Cyceron do przyjaciela Tytusa Pomponiusza Attyka w jednym z listów, które uchodzą za arcydzieła epistolografii. Dziś, kiedy wysyłane pocztą listy nie są już jedynym sposobem porozumiewania się na odległość, i masowo piszemy skrótowe maile, dbałość o ich językowy kunszt czy formę zeszła na drugi plan.

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyceron pozdrawia Attyka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020