Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Odliczanie do apokalipsy

Co przyniesie szczyt klimatyczny ONZ w Bonn

Wyższa temperatura oznacza przyspieszone topnienie pokryw lodowych i wzrost poziomu mórz. Na fot. okolice Ferryland w Nowej Fundlandii w Kanadzie. Wyższa temperatura oznacza przyspieszone topnienie pokryw lodowych i wzrost poziomu mórz. Na fot. okolice Ferryland w Nowej Fundlandii w Kanadzie. Reuters / Forum
Zbyt późno, zbyt mało – tak najkrócej można podsumować najnowsze raporty dotyczące walki z globalnym ociepleniem. W Bonn trwa COP23, szczyt klimatyczny ONZ. Coraz bardziej jednak wątpliwe jest zatrzymanie zmian klimatycznych na bezpiecznym poziomie.
Houston w USA. Tegoroczna apokalipsa miasta pokazuje, że nawet największe mocarstwo nie jest w stanie chronić obywateli przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.Joe Raedle/Getty Images Houston w USA. Tegoroczna apokalipsa miasta pokazuje, że nawet największe mocarstwo nie jest w stanie chronić obywateli przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Zmiany klimatyczne są faktem, za który już płacimy słony rachunek. O blisko połowę wzrosła od 2000 r. częstotliwość katastrof spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Przybyło 125 mln osób narażonych na fale niebezpiecznych upałów, co przekłada się na zmniejszenie produktywności pracy podejmowanej w otwartej przestrzeni o 5,3 proc. Rośnie systematycznie wartość strat materialnych – tylko w 2016 r. rachunek opiewał na 129 mld dol., wylicza prestiżowy magazyn medyczny „The Lancet” i dodaje, że 99 proc.

Polityka 46.2017 (3136) z dnia 14.11.2017; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Odliczanie do apokalipsy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >