Nauka

Wygaszanie człowieka

Czy przyszłość nas potrzebuje?

Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Oliver Burston / Getty Images
Czy jeszcze kontrolujemy postęp techniczny? Czy czas już uznać, że straciliśmy nad nim władzę i przyjąć z pokorą, że przyszłość człowieka nie potrzebuje?
Lee Sedol, jeden z najlepszych na świecie graczy w go (siedzi z prawej) zmierzył się w Seulu z systemem AlphaGo. Koreańczyk wygrał jedną partię z pięciu rozegranych.AP/FOTOLINK/EAST NEWS Lee Sedol, jeden z najlepszych na świecie graczy w go (siedzi z prawej) zmierzył się w Seulu z systemem AlphaGo. Koreańczyk wygrał jedną partię z pięciu rozegranych.

Wystarczy szybki przegląd doniesień poświęconych robotom i sztucznej inteligencji z 2017 r. W styczniu JURI, Komisja Prawa Parlamentu Europejskiego, przyjęła raport rekomendujący uregulowanie statusu prawnego robotów. Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Czy też może należy wprowadzić nową kategorię osoby elektronicznej obdarzonej zestawem praw i obowiązków?

Takie pytania należy stawiać, gdy świat fantazji spotyka się z faktami.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Nauka; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygaszanie człowieka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pijane ciąże

Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.

Paweł Walewski
19.11.2019