Nauka

Wygaszanie człowieka

Czy przyszłość nas potrzebuje?

Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Oliver Burston / Getty Images
Czy jeszcze kontrolujemy postęp techniczny? Czy czas już uznać, że straciliśmy nad nim władzę i przyjąć z pokorą, że przyszłość człowieka nie potrzebuje?
Lee Sedol, jeden z najlepszych na świecie graczy w go (siedzi z prawej) zmierzył się w Seulu z systemem AlphaGo. Koreańczyk wygrał jedną partię z pięciu rozegranych.AP/FOTOLINK/EAST NEWS Lee Sedol, jeden z najlepszych na świecie graczy w go (siedzi z prawej) zmierzył się w Seulu z systemem AlphaGo. Koreańczyk wygrał jedną partię z pięciu rozegranych.

Wystarczy szybki przegląd doniesień poświęconych robotom i sztucznej inteligencji z 2017 r. W styczniu JURI, Komisja Prawa Parlamentu Europejskiego, przyjęła raport rekomendujący uregulowanie statusu prawnego robotów. Czas zdecydować, jak traktować autonomiczne maszyny: czy powinniśmy postrzegać je jako osoby naturalne, prawne, jak zwierzęta, czy tylko jak rzeczy? Czy też może należy wprowadzić nową kategorię osoby elektronicznej obdarzonej zestawem praw i obowiązków?

Takie pytania należy stawiać, gdy świat fantazji spotyka się z faktami.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Nauka; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygaszanie człowieka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019